ChatGPT nyní může přistupovat k internetu a spouštět kód, který napíše

Společnost OpenAI umožnila své ohromující umělé inteligenci ChatGPT proniknout do světa s novými ohromujícími schopnostmi. Nyní může přistupovat k internetu, spouštět vlastní kód pro řešení problémů, přijímat nahrané soubory a pracovat s nimi a psát vlastní rozhraní pro aplikace třetích stran, informuje portál NewAtlas.

Umělá inteligence s jazykovým modelem se sama učí umění komunikace a řešení problémů na základě omezeného souboru tréninkových dat. V případě GPT-4 jsou tato data poměrně zastaralá, přičemž mezní datum je konec roku 2021. Odtud pocházejí všechny dosavadní „znalosti“ ChatGPT a jediným výstupem – alespoň ve službě, kterou může používat veřejnost – je text. Se spuštěním ekosystému zásuvných modulů, se GPT opět předvede s několika novými schopnostmi.

Především má ChatGPT nyní přístup k internetu, což znamená, že může surfovat po webu a hledat odpovědi, pokud zjistí, že potřebujete aktuální informace, které nejsou v jeho znalostní databázi. Za tímto účelem formuluje relevantní vyhledávací řetězce, odešle je do Bingu, prohlédne si výsledky a pak jde a čte odkazy, které považuje za hodnotné, dokud se nerozhodne, že pro vás má dobrou odpověď. Můžete přesně sledovat, co při tom dělá, a když se vám odpověď vrátí, je úhledně opatřena poznámkami s odkazy, na které můžete kliknout a sami prozkoumat příslušné zdroje.

Za druhé, nyní může spouštět kód, který ChatGPT sám napíše. Společnost OpenAI mu poskytla funkční interpreter jazyka Python, který je umístěn v „sandboxovém, firewallem chráněném prostředí pro spouštění“, spolu s určitým prostorem na disku, který zůstává k dispozici po dobu trvání relace chatu nebo dokud se nevyčerpá. Nyní může také nahrávat a stahovat soubory.

Pokud mu tedy položíte otázku, která vyžaduje vážné počítání čísel, je nyní schopen nakódovat kus softwaru speciálně pro tento úkol a spustit tento kód k dokončení vašeho úkolu. Můžete mu poskytnout data v určitých souborových formátech a on s nimi provede operace a vrátí vám něco zpět, případně v jiném formátu, pokud o to požádáte. Vezme například tabulku a vytvoří pro vás komentované grafy. Přijme obrázky JPG, řekne vám, jak vypadají, a napíše a spustí kód, který změní velikost těchto obrázků nebo je převede do odstínů šedi.

A za třetí, ChatGPT získá přístup ke spoustě počátečních zásuvných modulů třetích stran, přičemž spousta dalších bude následovat. Například pluginy Expedia, OpenTable a Kayak umí vyhledávat a nastavovat rezervace letů, restaurací, ubytování a pronájmu aut. Zásuvné moduly Instacart, Klarna a Shop umí vyhledávat a porovnávat produkty a nastavovat objednávky. Zásuvný modul Wolfram|Alpha poskytuje GPT přístup k matematickým a výpočetním schopnostem a také k proudům dat v reálném čase.

Tempo pokroku v OpenAI bylo v posledních měsících naprosto závratné. Zdá se, že tato šíleně pokročilá umělá inteligence dostává masivní přepracování s mimořádnými novými schopnostmi pokaždé, když mrkneme. Tyto nové zásuvné moduly představují, že se ChatGPT začíná dostávat do reálného světa.

Prozatím budou schopnosti ChatGPT extrémně omezené, protože OpenAI ví o potenciálních nebezpečích této výjimečné technologie víc než kdokoli jiný. Příležitosti jsou zde naprosto neuvěřitelné – a rizika jsou s každým krokem této technologie bezprecedentní. V této fázi se nacházíme na neprobádaném území, s velmi omezeným výhledem vpřed a pedálem plynu zaseknutým až na podlaze. To je ale doba, kdy je dobré žít.

Poslední měsíc shrnul také specialista Filip Doušek na Facebooku.

Zdroj: NewAtlas