ChatGPT má zatím IQ jen 83, ale i tak nás připraví o práci

Technologický pokrok často odhalí slabiny stávajícího systému. Například Facebook odhalil, jak může být náš mozek závislý na pasivní konzumaci informací. Ukázalo se také, jak náš vzdělávací systém často selhává ve výuce kritického a nezávislého myšlení.

Generativní umělá inteligence, jako je ChatGPT, nyní odhaluje, jak nám naše moderní pracoviště často neumožňují plně využít náš potenciál. Sergey Ivanov, výzkumník umělé inteligence a vedoucí vědecký pracovník společnosti Amazon Web Services, zjistil, že ChatGPT má IQ 83. Kdyby byl ChatGPT člověk, bylo by to považováno za skromné skóre, jak píše server Fast Company.

Přesto se mnozí obávají, že je robot s podprůměrným IQ připraví o práci. Zde vyvstává relevantní otázka: Co to vypovídá o pracovních místech, která jsme vytvořili? Mnozí pracují v náročných zaměstnáních, která zasahují do jejich osobního života. Mnozí z nás proto mají pocit, že naše práce určuje, kdo jsme. Pokud vidí, že část jejich práce nahrazuje umělá inteligence, bolestně je to zasáhne. Vypovídá to hodně o našem současném systému a o tom, jak neadekvátní je mnoho pracovních míst, která jsme vytvořili. Pokud robot s IQ 83 může převzít naši práci, společnost jako celek nefunguje efektivně. Generativní umělá inteligence může otřást naší realitou a zároveň poskytnout potenciální řešení, které nám pomůže učinit naši práci smysluplnější.

ChatGPT může pomoci minimalizovat těžkou práci

Mnoho pracovníků je doslova utopeno v podřadných, opakujících se úkolech, které často vykonávají automaticky a bez kritického myšlení. Výzkumníci odhadují, že malé podniky stráví administrativními úkony v průměru 120 dní a 50 000 USD ročně, v přepočtu cca 1,1 milionů Kč. Tento druh opakující se práce zabírá čas, který by mohl být věnován smysluplnější práci, jako je rozpracování nového nápadu, který nosíte v hlavě už měsíce, nebo zkoumání aplikace, o které si myslíte, že by mohla zefektivnit vaše projekty.

V důsledku toho často brzdíme svůj vlastní pokrok, protože nemáme dostatek času a prostředků na velké myšlenky. Robot ChatGPT by mohl dělat spoustu opakující se práce, což by mohlo být dobré. Nechtěli bychom všichni používat roboty, abychom si ušetřili čas? Když pověříme ChatGPT napsáním příspěvku na blog nebo vygenerováním konkrétního návrhu či řádku kódu, získáme víc než jen čas. Můžeme se zamyslet znovu.

ChatGPT nemůže nahradit lidské myšlenky

Dále bychom se měli zamyslet nad tím, co umělá inteligence v současné době neumí. Za prvé, nemůže řešit problémy zákazníků zásadním, udržitelným nebo modulárním způsobem. K řešení těchto problémů je stále zapotřebí lidí. Díky generativní umělé inteligenci však mohou týmy zákaznických služeb pracovat efektivněji. Dalším příkladem je psaní knihy. Tato činnost vyžaduje hodně pozornosti a času. Pokud ho ale zrovna nemáte, ChatGPT vám pomůže uložit si během přestávky na kávu do telefonu pár odstavců o nápadu, který vám víří v hlavě. Ale i když je nápad dobrý, stejně musíte návrh ChatGPT upravit a přepsat.

Zde je stále cenné lidské myšlení na vysoké úrovni. ChatGPT tak může pomoci pokročit v práci, kterou nelze automatizovat. Je pravda, že ChatGPT neposkytuje kvalitu psaní na úrovni člověka; jeho IQ na to není dostatečně vysoké. Umožňuje vám však experimentovat, dát podnět k nápadům, které by vám mohly uniknout, a vyřešit problém během několika minut, nikoli dnů. Generativní umělá inteligence nám může pomoci budovat naplňující a produktivnější kariéru. Poskytne nám čas a nástroje, které potřebujeme k rozvoji důležitých myšlenek, a umožní nám stát se mistry svého řemesla.

Zdroj: redakce, fastcompany.com