ChatGPT: Výjimečný chatbot s umělou inteligencí, který napíše i slohovou práci
Od svého spuštění v listopadu loňského roku se ChatGPT stala mimořádným hitem. Tento program s umělou inteligencí, který je v podstatě vylepšeným chatbotem, dokáže odpovídat na ty největší i nejmenší životní otázky, psát eseje na vysoké školy, smyšlené příběhy, haiku, a dokonce i dopisy k žádosti o zaměstnání, jak uvádí britský deník The Guardian.
Dělá to tak, že čerpá z toho, co získal z ohromujícího množství textů na internetu, s pečlivým vedením lidských odborníků. Položte ChatGPT otázku, jako to v posledních týdnech udělaly miliony lidí, a on se bude snažit odpovědět – pokud nebude vědět, že to nejde. Odpovědi jsou sebejisté a plynule napsané, i když se někdy pozoruhodně mýlí.
Tento program je nejnovějším počinem kalifornské výzkumné laboratoře OpenAI a vychází z jejího dřívějšího projektu GPT-3. Tato umělá inteligence dostává stovky miliard slov v podobě knih, rozhovorů a internetových článků, z nichž na základě statistické pravděpodobnosti sestavuje model slov a vět, které mají tendenci následovat text, který se objevil dříve. Je to něco jako prediktivní text v mobilním telefonu, ale v masivním měřítku, což umožňuje vytvářet celé odpovědi namísto jednotlivých slov.
Významným krokem vpřed u ChatGPT je dodatečné školení, které absolvoval. Původní jazykový model byl vyladěn tím, že mu bylo předáno obrovské množství otázek a odpovědí, které mu poskytli školitelé AI z řad lidí. Ty pak byly začleněny do jeho datové sady. Poté byl program požádán, aby vytvořil několik různých odpovědí na nejrůznější otázky, které pak lidští odborníci seřadili od nejlepší po nejhorší. Díky tomuto lidmi řízenému vyladění ChatGPT často velmi působivě zjistí, jaké informace otázka skutečně hledá, shromáždí správné informace a přirozeně formuluje odpověď.
Na rozdíl od starších chatbotů byl ChatGPT navržen tak, aby odmítal nevhodné otázky a nevymýšlel si a nevytvářel odpovědi na témata, na která nebyl vyškolen. ChatGPT například nezná nic ze světa po roce 2021, protože jeho data nebyla od té doby aktualizována. Má i další, zásadnější omezení. ChatGPT nemá žádný přehled o pravdě, takže i když jsou odpovědi plynulé a věrohodné, není zaručeno, že jsou správné.
„Jsou to první systémy, které mě dokážou skutečně nadchnout. Přečíst množství textu, na kterém byl systém vycvičen, by trvalo tisíc lidských životů a ve všem tom textu je ukryto strašně moc znalostí o světě. K hollywoodskému snu o umělé inteligenci se ani zdaleka nepřiblížíme. Neumí si zavázat tkaničky nebo jezdit na kole. Když se jí zeptáte na recept na omeletu, pravděpodobně to udělá dobře, ale to neznamená, že ví, co je omeleta.„, uvádí profesor Michael Wooldridge, ředitel základního výzkumu umělé inteligence v Institutu Alana Turinga v Londýně.
Zdroj: theguardian.com, redakce
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]