Česká armáda nakupuje airsoftové pušky CZ 805 BREN pro výcvik boje zblízka. Simulace skutečné zbraně je velmi přesná
Airsoftové zbraně mají své uplatnění v mnoha armádách (včetně Armády ČR) vedle sofistikovaných vojenských střeleckých trenažérů, kde si vojáci mohou prakticky bez rizika procvičovat různé zavedené postupy při výcviku.
Proto Ministerstvo obrany nedávno vypsalo výběrové řízení na nákup dalších airsoftových zbraní CZ 805 BREN s příslušenstvím, tentokrát za účelem udržení bojových dovedností na blízko a jejich dalšího zdokonalování u instruktorů zajišťujících CQB výcvik podřízených složek 72. mechanizovaného praporu. Jak již bylo uvedeno výše, nejedná se zdaleka o první nákup airsoftových zbraní. Naši vojáci je používají při výcviku již několik let.
CQB (Close Quarters Battle) je způsob boje používaný armádami a speciálními jednotkami v omezeném prostoru a na krátkou vzdálenost. První zmínky o tomto typu boje se objevují koncem 70. let, kdy britské speciální jednotky SAS začaly cvičit ve speciálně upravené budově s teroristy a rukojmími uvnitř. Postupně tento styl výcviku začaly přejímat i další protiteroristické jednotky. Dnes je CQB běžnou součástí taktiky české armády. V úzkých chodbách, temných schodištích a mnoha zákoutích není prostor pro chyby. Nejde jen o nepřítele, mohou zde číhat vojáci s nastraženými výbušnými zařízeními a mohou se zde skrývat i civilisté. Hlavním úkolem vojáků v rámci CQB je prohledat, obsadit a zajistit oblast. Boj v zastavěných oblastech, a to i na krátkou vzdálenost, se liší od běžného boje na otevřeném prostranství a vyžaduje skutečnou soudržnost jednotky. Jakýkoli nedostatek jednotlivce se okamžitě projeví na výsledku. Předpokladem úspěchu jsou stovky hodin společného výcviku. Nároky na výcvik se také zvyšují s velikostí výcvikové jednotky.
V rámci CQB pak může výcvik probíhat s použitím skutečných (ostrých) zbraní, ostré munice a někdy lze použít i výbušniny (např. na slovenském cvičišti Lešť). Kromě toho se při výcviku používají i ostré zbraně s použitím atrapy nábojů a imitace výbušnin. Vojáci mohou využívat také různé vojenské střelecké simulátory, např. simulátor MILES (taktický bojový simulátor od společnosti SAAB používaný v Armádě ČR).
Airsoftové zbraně jsou ideálním prostředkem pro výcvik boje v zastavěných oblastech, kdy voják skutečně pocítí dopad výstřelu ze zbraně (plastové airsoftové kuličky) na vlastní kůži, ale bez rizika většího zranění (maximálně se jedná o škrábnutí). Výcvik s použitím airsoftových zbraní je nejen intenzivní, ale také velmi realistický, což je důvod, proč 72. mechanizovaný prapor nyní nakupuje airsoftové pušky, které věrně kopírují útočné pušky CZ 805 BREN zavedené v Armádě ČR.
Konkrétně armáda požaduje airsoftové zbraně CZ 805 BREN vybavené tranzistorem MOSFET (Metal Oxide Semiconductor Field Effect Transistor) a umožňující použití standardních zásobníků pro pušky řady M4.
Hmotnost zbraně by měla být do 3500 gramů, tj. měla by co nejvíce odpovídat hmotnosti útočné pušky CZ 805 BREN, která v základu váží 3580 gramů. Délka zbraně by pak měla být do 930 mm, což opět odpovídá rozměrům skutečné zbraně. Životnost airsoftové zbraně by měla být minimálně 30 000 výstřelů a úsťová rychlost s 0,2 g střelami by měla být do 130 m/s.
Z výše uvedených parametrů je patrné, že simulace skutečné, reálné zbraně je skutečně velmi přesná. Abychom nezapomněli na bezpečnost, součástí balení je také síťovaná ochranná maska s tvarovatelným rámečkem chránící nos, ústa a tváře a umožňující nošení brýlí. Samozřejmostí jsou pak baterie, které zbraň napájejí, a desítky tisíc airsoftových kuliček. Celková hodnota nákupu se předpokládá ve výši 650 000 Kč včetně DPH.
Zdroj: czdefence.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]