Byla objevena druhá nejhlubší podmořská jeskyně na světě. Útrobami se plaví želvy i žraloci

Vědci objevili druhou nejhlubší podmořskou jeskyni na světě. Tento obrovský trychtýř, hluboký 274 metrů a o rozloze více než 13 600 metrů čtverečních, se nachází v mexickém zálivu Chetumal. Byl pojmenován „Taam ja“, což v mayském jazyce znamená „hluboká voda“.

Druhou nejhlubší podmořskou jeskyni na světě objevili vědci z El Colegio de la Frontera Sur (Ecosur), veřejného výzkumného centra koordinovaného mexickou Národní radou pro vědu a technologie, jak uvádí web Live Science. Vědci na jeskyni poprvé upozornili v září 2021. Výsledky své analýzy však zveřejnili až v únoru 2023 ve vědeckém časopise Frontiers in Marine Science.

Jeskyně, která se nachází u pobřeží mexického poloostrova Yucatán, je hluboká 274 metrů a její plocha přesahuje 13 600 metrů čtverečních. To znamená, že není o mnoho mělčí než nejhlubší podmořská jeskyně na světě zvaná Dračí díra. Jeskyně nacházející se poblíž Paracelských ostrovů v Jihočínském moři je hluboká více než 300 metrů. Vědci ji objevili v roce 2016. Další působivá podmořská studna zvaná Velká modrá díra u pobřeží Belize je mezitím hluboká 125 metrů. Pro srovnání: Eiffelova věž v Paříži má 324 metrů.

Během studie jeskyně Taam ja odborníci využili mimo jiné informace získané během ponorů, analýzy odebraných vzorků vody a biologické studie. Díky nim byli schopni určit hloubku a plochu jeskyně. Díky těmto údajům bylo také možné zjistit, že rozsedlina má strmý sklon 80 stupňů a že její ústí se nachází asi 5 metrů pod úrovní hladiny moře.

Podle vědců tento typ lokality ukrývá velkou rozmanitost flóry a fauny, včetně korálů, mořských želv a žraloků, kteří se zde plaví. Další výzkum by se proto měl zaměřit na analýzu mikrobiální rozmanitosti této lokality a získání dalších informací o životě, který se zde vyskytuje.

Zdroj: redakce, livescience.com, frontiersin.org