Bůh války podle Izraelců. To je houfnice ATMOS 2000
ATMOS 2000 (Autonomous Truck Mounted Howitzer System) je izraelská samohybná kanónová houfnice ráže 155 milimetrů umístěná na kolovém podvozku Tatra T815 VVN v konfiguraci 6 × 6 nebo 8 × 8. Byla navržena především pro exportní použití a používají ji ozbrojené síly Ázerbájdžánu, Filipín, Kamerunu, Rwandy, Thajska, Ugandy a Zambie, jak píše web Army Recognition. Vysvětlujeme, co je to za houfnici.
Houfnici obsluhuje dvou až šestičlenná posádka. Jejím základem je počítačový systém detekce cílů a řízení palby. Podle tvrzení výrobce je navržena tak, aby byla schopna odpalovat všechny používané střely NATO ráže 155 milimetrů, jak uvádí server Military Today. Má dosah 41 kilometrů při střelbě raketami Extended Range Full Bore Base Bleed a rychlost střelby osm ran za minutu s tím, že první rána může být vypálena až po 30 sekundách. Při střelbě raketami s raketovou podporou lze hlasitost dále zvýšit. Houfnice je umístěna v nákladovém prostoru transportního letounu C-130 Hercules.

V lednu si houfnici ATMOS 2000 vybrala i Kolumbie a upustila od nákupu samohybných houfnic CAESAR ráže 155 milimetrů. Ejército Nacional de Colombia se původně rozhodlo pro CAESAR, který měl být nejracionálnější, což mělo být dáno operačními hledisky. Navíc by se podařilo sjednotit dělostřelecké systémy ráže 155 a 105 milimetrů (houfnice LG1), což by optimalizovalo podporu a logistiku. Bogotá nakoupí 18 kusů pro tři baterie po šesti kusech. Dělostřelecké jednotky doplní 15 tažených děl Santa Bárbara Sistemas 155/52 APU-SBT.
Společnost Elbit Systems Ltd. oznámila 2. března uzavření dvou smluv na dodávku dělostřeleckých raketových systémů jednomu z evropských členů NATO. První se týká samohybné houfnice ATMOS 2000 (Autonomous Truck Mounted Howitzer) ráže 155 milimetrů s hlavní ráže 52 milimetrů. Zakázka bude trvat dva roky a uživateli bude dodán celý prapor této techniky, jak píše server Military Leak.

Ačkoli představitelé izraelské společnosti neuvedli, která země dělostřelecké jednotky včetně raket obdrží, lze snadno odhadnout, že se jedná o Dánsko. Koncem ledna zahájila agentura pro zásobování a logistiku dánského ministerstva obrany jednání s izraelskou společností, jejichž cílem je nákup obou systémů. Po předání všech 19 francouzských kanónových houfnic CAESAR ukrajinským ozbrojeným silám vznikla nebezpečná mezera v dělostřeleckých zdrojích, jak uvádí web Military Wiki.
Euro-Pulse – izraelská verze systému HIMARS
Dánský kontrakt by mohl být začátkem ovládnutí evropského trhu dělostřeleckým systémem Euro-Puls. Dánský výběr je prvním výsledkem dohody společnosti Elbit s německou společností Krauss-Maffei Wegmann (KMW) z prosince 2022. Jejím předmětem je široká propagace Izraelem vyvinutého konceptu Euro-PULS pro země NATO v západní Evropě a potenciální umístění výroby v Německu.
Izraelská výzbroj by mohla nahradit odpalovací zařízení M270 MLRS ve výzbroji například Francie (Lance-Roquettes Multiple Unitaire, LRU) nebo Německa (MARS II), ale očekává se také možnost bezproblémového a rychlého zaplnění mezery v dělostřeleckých schopnostech španělských pozemních sil po stažení španělského systému Teruel. Očekává se, že dánská zakázka bude pouze předehrou k řadě dalších kontraktů a získání téměř monopolního postavení v západní Evropě.
Izraelská výzbroj může nahradit odpalovací zařízení M270 MLRS ve výzbroji například Francie (Lance-Roquettes Multiple Unitaire, LRU) nebo Německa (MARS II), ale je také zamýšlena jako možnost plynule a rychle zaplnit mezeru v dělostřeleckých schopnostech španělských pozemních sil po stažení španělského systému Teruel. Očekává se, že dánská zakázka bude pouze předehrou k řadě dalších kontraktů a získání téměř monopolního postavení v západní Evropě.
Odpalovací zařízení PULS, vyráběné společností Elbit Systems, bylo společností KMW přizpůsobeno evropským požadavkům. Izraelci ujišťují, že jej lze „namontovat“ na stávající dělostřelecké nosiče – kolové i pásové -, což umožňuje výrazně snížit náklady na údržbu a výcvik. Systém PULS byl vyvinut v roce 2018 jako modernizace systému IMI Lynx, který používají izraelští a ázerbájdžánští dělostřelci. Pro izraelské obranné síly v něm jsou umístěny dva otočné vícehlavňové odpalovací kontejnery, z nichž se odpaluje řízená raketová munice ráže od 122 do 370 milimetrů, jak píše web Military Leak.

Patří sem rakety Accular ráže 160 mm (dolet 40 kilometrů), přesné rakety Extra ráže 306 mm (dolet 150 kilometrů) a Predator Hawk ráže 370 mm (dolet 300 kilometrů). Každý kontejner pojme deset střel Accular, čtyři střely Extra nebo dvě střely Predator Hawk. Zástupci izraelské společnosti jsou přesvědčeni, že mohou integrovat téměř jakýkoli typ střely podle požadavků uživatele.
Pokud by si Berlín vybral Euro-Pulse jako nástupce MARS II a Francie jako nástupce raketometů LRU, bylo by možné tyto objednávky spojit nebo provést společný nákup. Je možné, že v obou případech by se snížily náklady na jednotku a údržbu v provozu. Berlín se rozhodl pro omezenou modernizaci odpalovacích zařízení MARS II, která jsou schopna odpalovat řízené střely MARS-E (GMLRS) s doletem kolem 80 km. Přesto se souběžně hledají jejich nástupci. Je možné, že právě izraelská výzbroj prokáže sílu německého dělostřelectva.
Dalším příjemcem by mohly být španělské ozbrojené síly (Fuerzas Armadas de España), které v roce 2011 stáhly 14 odpalovacích zařízení Teruel (z celkem 22 vyrobených) z výzbroje 62. raketového dělostřeleckého pluku (Regimiento de Artillería Lanzacohetes de Campaña (RALCA) nº 62) s kasárnami Santocildes v Astorze v provincii León. Plán na posílení dělostřelectva je součástí širšího programu Fuerza 2035. Madrid chce pořídit samohybné polní raketomety Sistema Lanzacohetes de Alta Movilidad (SILAM), které mají být v budoucnu schopné vést raketovou palbu na vzdálenost 40 až 150 km. Dánská zakázka tak může být pouze předkrmem.
Zdroj: redakce – autorský článek, military-today.com, militaryleak.com, military-wiki.com, Wikipedia