Budou jednou společné zdroje a bohatství přerozdělovány umělou inteligencí?

Není žádným tajemstvím, že naprostá většina bohatství ve Spojených státech je soustředěna v rukou malé skupiny lidí, což vytváří velké nerovnosti. V této souvislosti si vědci začali pohrávat s fascinující otázkou: Je strojové učení lépe vybaveno než lidé k vytvoření společnosti, která spravedlivěji rozděluje zdroje? Podle článku, který nedávno publikovali v časopise Nature vědci ze společnosti DeepMind společnosti Google, se zdá, že odpověď zní ano.

Článek popisuje sérii experimentů, v nichž hluboká neuronová síť dostala za úkol rozdělit zdroje spravedlivějším způsobem, než jaký preferují lidé. Účastníci experimentu se účastnili online ekonomické hry, v níž si v každém kole vybírali, zda si ponechají peněžní příspěvek, nebo přispějí vybranou částkou do společného fondu.

Tyto prostředky by pak byly hráčům vráceny v rámci tří různých systémů přerozdělování založených na různých lidských ekonomických systémech a jednoho dalšího systému vytvořeného výhradně umělou inteligencí, nazvaného Human Centered Redistribution Mechanism (HCRM). Lidé pak hlasováním rozhodnou, kterému systému dají přednost. Ukázalo se, že většina účastníků dává přednost distribučnímu schématu HCRM vytvořenému AI, jak píše server The Vice.

Zatímco přísně libertariánské a rovnostářské systémy rozdělují příjmy například na základě toho, kolik každý hráč přispěl, systém umělé inteligence přerozděluje bohatství způsobem, který konkrétně řeší výhody a nevýhody hráčů na začátku hry. Tento mechanismus byl progresivní: zvýhodňoval ty, kteří začali hru v majetkové nevýhodě, na úkor těch, kteří měli vyšší počáteční kapitál. Samozřejmě nepotřebujeme umělou inteligenci, aby nám ukázala, že je možné žít udržitelnějším způsobem života.

Na rozdíl od dogmat hyperkonkurenčního kapitalismu existují vědecké důkazy, že lidé jsou od přírody náchylní ke spolupráci, sdílení a kolektivní prosperitě. I kdyby lidští účastníci upřednostňovali systém vytvořený umělou inteligencí, nemusí z toho nutně vyplývat, že by spravedlivě uspokojoval lidské potřeby v širším měřítku. Výzkumníci také rychle zdůraznili, že tyto experimenty nejsou plánem pro správu věcí veřejných založenou na umělé inteligenci, ale rámcem pro budoucí výzkum toho, jak by umělá inteligence mohla zasahovat do veřejné politiky.

Zdroj: nature.com, thevice.com