Bude vám šéf číst myšlenky? Některé společnosti již vyvíjejí tyto technologie
Technologie možná brzy pomůže zaměstnavatelům číst myšlenky jejich zaměstnanců. Stále o tom existuje mnoho pochybností, nicméně více společností projevuje zájem o speciální senzory, které dokáží detekovat různé typy fyziologických reakcí nebo identifikovat emoce.
Přestože zatím neexistují řešení, která by skutečně četla naše myšlenky, existují technologie, které dokáží detekovat elektrickou aktivitu v různých oblastech mozku, tedy vliv neuronů, které spolu komunikují. Opakující se vzorce této činnosti lze obecně spojit s různými pocity nebo fyziologickými reakcemi, jako je stres, soustředění nebo reakce na vnější podněty.
Budou zaměstnavatelé číst naše mozky?
Takto shromážděné údaje mají pomoci zvýšit produktivitu zaměstnanců. Myšlenka se zdá být zajímavá a zároveň poněkud kontroverzní. Na trhu existuje přinejmenším několik společností, které by mohly zaměstnavatelům pomoci monitorovat mozky jejich zaměstnanců. Jedná se o izraelský start-up InnerEye a neurotechnologickou společnost Emotiv ze Silicon Valley.

Cílem prvního je vybavit zaměstnance nadlidskými schopnostmi, zatímco cílem druhého je jednoduše sledovat mozkovou aktivitu při plnění pracovních povinností. Společnost InnerEye nabízí speciální náhlavní soupravy, které využívají strojové učení a přirozené schopnosti našeho mozku ke zvýšení produktivity a rychlosti práce a rozhodování. Společnost Emotiv zase vytváří bezdrátové náhlavní soupravy pro sledování pohody zaměstnanců.
Každá z těchto myšlenek je založena na elektroencefalografii (EEG). Jedná se o neinvazivní diagnostickou metodu, kterou lze vyšetřit bioelektrickou aktivitu mozku. Obvykle se za tímto účelem na hlavu vyšetřované osoby umístí několik až několik desítek speciálních elektrod. Elektroencefalografii dosud využívali především vědci a lékaři. Možná bude brzy k dispozici pro komerční použití.
Zatím je těžké odhadnout, jak na tuto myšlenku zareagují samotní zaměstnanci, ale zastánci tvrdí, že se tím nejen zvýší produktivita, ale také zajistí blahobyt. Dodávají také, že takové monitorování mozku by bylo prováděno ve prospěch zaměstnaných osob.
Zdroj: Futurism