Brutální laserové zbraně Guardian budou v bojových vozidlech Stryker. Co všechno umí?

Americká armáda získá svou první četu, která bude zahrnovat čtyři bojová vozidla Stryker vybavená prototypem laserové zbraně Guardian. Vysvětlíme vám, co je to za zbraň a jaké jsou její schopnosti.

Američané již nějakou dobu testují a zdokonalují laserový systém protivzdušné obrany DE M-SHORAD (Directed Energy Maneuver Short-Range Air Defence) o výkonu 50 kW. Vše nasvědčuje tomu, že práce se blíží k závěru a první četa prototypových řešení dorazí do Fort Sill v Oklahomě v lednu 2023.

USA získají plutonium pro laserové zbraně

Vývoj laserových zbraní je reakcí na měnící se povahu hrozeb a specifika vedení války, zejména bezpilotních letounů, které jsou stále častěji ochotny a schopny být použity v ozbrojených konfliktech, příkladem jsou Ukrajina a Rusko. Boj proti dronům konvenčními zbraněmi může být velmi nákladný, zejména proto, že současná řešení umožňují přeměnit levné drony na bojové a počet takových zařízení lze rychle a relativně levně zvýšit.

Z tohoto důvodu má být DE M-SHORAD jednou ze součástí mobilních systémů krátkého dosahu, které pomohou v boji proti dronům stejně účinně jako dělostřelecké, raketové nebo minometné granáty. Laserem poháněný systém umožňuje rychlou střelbu na cíle a jeho nespornou výhodou je, že nemá omezenou zásobu munice.

Celý systém je založen na podvozku kolového obrněného transportéru ICV M1126 Stryker A1 a zahrnuje 50kW laserový modul, radarový systém, zaměřovací senzor a systém řízení paprsku, jak píše server Interesing Engineering. Služba také dodává, že systém může fungovat jak na souši, tak na moři, a že vysokokapacitní baterie, které jej napájejí, fungují, dokud jsou v provozu motory tanku Stryker.

Dodání první americké laserové čety pravděpodobně historickým okamžikem pro rozšíření futuristických laserových zbraní v armádě, a to zejména v americké armádě jako celku. Je třeba poznamenat, že USA nejsou jedinou zemí, která na tomto typu zbraně pracuje. Podobné úsilí vyvíjí například Čína a Rusko.

Zdroj: redakce, interestingengineering.com