Brutální čínská raketa na bórový pohon bude fungovat ve vzduchu i pod vodou. Nahání světu strach

Čínští raketoví vědci pracují na vývoji nadzvukové střely poháněné bórem, která může letět jako dopravní letadlo a poté plavat ve vodě a fungovat jako torpédo, uvedl deník South China Morning Post (SCMP).

Očekává se, že dolet a rychlost této střely budou mnohem větší než u všech dosud vyvinutých torpéd.

Bór je vysoce reaktivní lehký prvek, který reaguje stejně dobře s vodou jako se vzduchem a uvolňuje obrovské množství tepla. Americké letectvo experimentovalo s bórem v 50. letech 20. století, aby zvýšilo výkon svých nadzvukových bombardérů. Projekt však byl odložen, protože zapálený bór je obtížně kontrolovatelný a navíc vytváří vrstvu úlomků, které ovlivňují výkon rakety.

Čínská raketa na bórový pohon

Podle zprávy SCMP představil tým z Národní univerzity obranných technologií v Čchang-ša v provincii Chu-nan v odborném časopise Solid Rocket Technology projekt nadzvukové střely.

Podle publikace je střela vysoká 16,4 m a ve výšce 10 000 metrů může letět rychlostí 2,5 Mach. To je podobná výška, v jaké létá komerční dopravní letadlo. Po uražení vzdálenosti 200 kilometrů se střela ponoří a klouže nad vlnami až 20 km.

Jakmile se cíl dostane na vzdálenost 10 kilometrů, přejde raketa do torpédového režimu a pohybuje se pod vodou rychlostí 100 m za sekundu díky schopnosti superkavitace, vytváření obří vzduchové bubliny kolem sebe ve vodě, která snižuje odpor a raketu nezpomaluje.

Výzkumníci také tvrdí, že raketa bude schopna změnit svůj kurz nebo se potopit až do hloubky 100 metrů, aby se vyhnula podvodní obraně a přitom neztratila hybnost. Výzkumníci jsou přesvědčeni, že žádný systém obrany lodí předtím nedokázal zvládnout tak rychlý útok pomocí dvou médií.

Zdroj: scmp.com