Boeing dodal první plně autonomní bezposádkovou ponorku americkému námořnictvu. Má dlouhý dosah a velkou nosnost

Boeing nedávno učinil významný pokrok v námořní obranné technologii dodáním prvního velkého bezposádkového podmořského plavidla, pojmenovaného Orca, americkému námořnictvu. Toto autonomní ponorkové plavidlo symbolizuje novou éru v podmořské technologii.

Je to výsledek více než desetiletého vývoje. Orca se vyznačuje dlouhým dosahem autonomie a značnou nosností, což umožňuje nezávislé operace bez potřeby mateřského plavidla, píše portál Defence Blog.

Při testování na moři, prováděném ve spolupráci s námořnictvem, ponorka Orca prokázala své jedinečné schopnosti, což je zásadní pro její připravenost na skutečné nasazení. Vývoj ponorky, vycházející z více než 50letých zkušeností Boeingu s podmořskými plavidly, byl sice poznamenán zpožděními a překročením rozpočtu, ale má velký potenciál v oblastech jako je podmořský dohled, elektronická válka, včetně mapování mořského dna.

Ponorka má přibližně 16 metrů. Modularita umožňuje začlenění dalšího nákladového modulu o délce až 10 metrů s kapacitou 8 tun. S tímto modulem může celková délka ponorky dosáhnout asi 26 metrů.

Ponorku pohání hybridní systém kombinující diesel a lithiové baterie. Při ponoření funguje Orca na bateriový pohon, zatímco na hladině využívá dieselové generátory k dobíjení baterií. Maximální rychlost ponorky je asi 8 uzlů (15 km/h), ale její typická operační rychlost je kolem 3 uzlů (5,6 km/h). Tato rychlost Orce umožňuje působivý dojezd 10 500 km a vytrvalost, která může trvat několik měsíců.

S příslibem integrace různých výzbrojí, včetně střel a dronů, Orca představuje prozatím nevídaný pokrok v podmořských schopnostech.

Zdroj: Defence Blog