Bionické oko, které má slepým vrátit zrak, se bude testovat na lidech
Lidem s některými typy slepoty se možná otevírá nová naděje, protože experimentální zařízení pro obnovu zraku bylo uznáno za bezpečné pro implantaci. Ještě však musí být otestováno na lidech a pravděpodobně bude poskytovat jen velmi primitivní formu vidění, informuje portál newatlas.com.
Protézu známou jako Phoenix99 Bionic Eye v současné době vyvíjejí vědci z australské University v Sydney a Universitě v New South Wales. Je určena pro pacienty se slepotou způsobenou degenerativními onemocněními, jako je například retinitis pigmentosa, kdy je sítnice poškozena, ale zrakový nerv zůstává neporušený.
Systém obsahuje malou videokameru umístěnou na brýlích, která snímá scénu před nositelem. Její výstup je převeden na bezdrátový signál, který je z kamery přenášen do komunikačního modulu implantovaného pod kůži za uchem pacienta.
Tento modul následně dekóduje videosignál na vzor elektrických impulzů, které jsou přenášeny do stimulačního modulu, který je implantován na sítnici postiženého oka (očí). Toto zařízení dokáže obejít nefunkční fotoreceptorové neurony sítnice, které ztratily schopnost reagovat na světlo zaměřené na sítnici. Místo toho implantát přímo stimuluje základní (a stále funkční) gangliové buňky sítnice, které jsou zodpovědné za shromažďování vstupních informací od ostatních buněk sítnice a jejich předávání podél zrakového nervu do mozku.
„Pokud jde o kvalitu obnoveného vidění, víme, že se bude velmi lišit od toho, co bychom nazvali normálním viděním,“ říká biomedicínský inženýr Samuel Eggenberger z Univerzity v Sydney. „Podobné koncepty elektrické stimulace sítnice byly testovány na lidech po celém světě a výsledky byly velmi rozdílné, ale očekávání by mělo být takové, že protéza bude poskytovat jednoduché informace o okolí člověka, jako je detekce překážek, s cílem pomoci s navigací, orientací nebo dokonce čtením velkých písmen.“
V nedávné tříměsíční studii bylo zjištěno, že sestava Phoenix99 je těly ovcí, do nichž byla implantována, dobře snášena. Ve tkáni obklopující komponenty nedošlo k žádným reakcím, což vědce vedlo k přesvědčení, že systém může bezpečně zůstat na místě po řadu let. Tým nyní žádá o schválení klinických zkoušek na lidech.
„Doufáme, že díky této technologii budou moci lidé žijící s hlubokou ztrátou zraku v důsledku degenerativních poruch sítnice znovu získat užitečný smysl pro vidění,“ říká Eggenberger.
Článek o studii na ovcích byl nedávno publikován v časopise Biomaterials.
Zdroj: newatlas.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]