Biden vyzbrojí Ukrajinu smrtícími zbraněmi, aby zastavil Putina, který chce zemi vyhladovět. Na co se zaměří?

Joe Biden má mistrovský plán pro vyzbrojení Ukrajiny smrtícími střelami poté, co byla odhalena hrůzostrašná taktika Vladimira Putina blokovat ukrajinské přístavy a nechat vyhladovět miliony lidí, píše deník Express.

Americký prezident plánuje vyslat protilodní střely ukrajinským bojovníkům, zatímco ruská invaze duní dál. Zatímco Kyjev již obdržel tisíce zbraní od zemí NATOvčetně USA, jako jsou rakety Javelin a Stinger, požádal o další zbraně, aby odrazil ruské lodě od svých přístavů. Pomoc v podobě těchto střel, které lze použít proti ruskému námořnictvu, přichází v době, kdy blokáda černomořských přístavů, hlavních exportních tras země, snížila dodávky pšenice, kukuřice a olejů.

V Černém moři se údajně nachází asi 20 plavidel ruského námořnictva, včetně ponorek. Rusko prohlásilo, že blokádu přesune pouze v případě, že Západ zruší své tvrdé sankce. Tento krok vyvolal obavy z evropské potravinové krize a donutil ministry, aby se dnes (20. května) sešli, aby projednali opatření k řešení hrozící hrozby. Ruský prezident ale také připravuje smrtící strategii těžby kukuřičných polí na Ukrajině.

Ukrajinští farmáři už začali hlásit, že je ruští vojáci donutili opustit svou půdu. Ukrajinské ministerstvo zemědělství nyní říká, že 30 procent zemědělské půdy země je obsazených nebo nebezpečných. Obilí údajně uvízlo v provizorních silech po celé zemi. A zvláště velký nárůst lodí ruského námořnictva údajně nastává v přístavním městě Odesa. Ruská armáda také údajně nechala námořní miny pro lodě, které se snaží proklouznout kolem blokády. Ale Kyjev bude doufat, že harpuna Bidena a námořní úderné střely mohou tyto lodě odstřelit.

Podle tří amerických představitelů a dvou zdrojů z Kongresu USA zvažují vyslání těchto dvou typů silných protilodních střel na Ukrajinu. Může také převést zbraně prostřednictvím evropského spojence, který má také tyto zbraně. V cestě však stojí problémy, jako je omezená dostupnost platforem pro vypouštění harpun ze břehu. Podle úředníků je to výzva, protože rakety jsou z velké části umístěny na moři.

Pokud se smrtící pomoc USA nedostane na Ukrajinu nebo nepomůže zemi odrazit blokádu, mohlo by to být katastrofální.

Ukrajinští farmáři se také potýkají se sháněním hnojiv pro pěstování nových plodin, protože se objevil nedostatek. Všechny tyto faktory znamenají, že Ukrajina má letos podle Politico sklízet až o 50 procent méně. A i nižší sklizeň by mohla zůstat omezena na Ukrajinu, pokud ruská blokáda zůstane nedotčena. Nyní se vůdci obávají masivního hladomoru v nejspolehlivějších zemích. Ministři pro rozvoj EU zvažují iniciativu na posílení ukrajinského vývozu po železnici a budou plovoucí navýšení potravinové pomoci pro země, které se potýkají s problémy.

Zdroj: express.co.uk