Bič na ruské tanky se bude vyrábět u našich sousedů. O co přesně jde a jaké má specifikace?
Devět společností polské zbrojní skupiny podepsalo s britskou MBDA UK dohodu o konstrukci a výrobě stíhačů tanků. Vozidla budou používat protitankové střely Brimstone, o nichž se v poslední době hodně mluví v souvislosti s boji na Ukrajině, píše server Defense News.
Dohoda se týká integrace protitankových řízených střel do modulu eskadry stíhačů tanků určených naší zemí. Jako návrh platformy této konstrukce je uvedeno taktické víceúčelové vozidlo 4×4 z Huty Stalowa Wola, o kterém jsme psali v tomto materiálu.
Podle dohody bude v podnicích PGZ zahájena výroba raket Brimstone. Tato zbraň si v poslední době získala velkou pozornost v souvislosti s válkou na Ukrajině, protože je schopna zničit jakékoli obrněné vozidlo na světě.
Bič na ruské tanky
Brimstone je protitanková střela vzduch-země, která byla vyvinuta především k ničení pozemních obrněných cílů. Důležitou vlastností této zbraně je schopnost identifikovat cíl s velmi vysokou přesností. Útok lze naprogramovat na konkrétní cíl, například na ruské tanky T-72.
Střely Brimstone vyvinula evropská zbrojovka MBDA, která je vyrábí od roku 2005. Londýn koncem dubna oznámil, že tyto zbraně pošle Ukrajině v rámci dalšího balíčku pomoci. Jeho bojové použití na východě bylo potvrzeno pouhý týden po tomto prohlášení. Není známo, kolik raket Brimstone bylo na Ukrajinu odesláno, ale podle některých britských představitelů lze hovořit až o stovkách kusů.
Devět společností polské zbrojní skupiny uzavřelo s britskou MBDA UK dohodu o konstrukci a výrobě stíhačů tanků. Vozidla budou používat protitankové střely Brimstone, o nichž se v poslední době hodně mluví v souvislosti s boji na Ukrajině.
Dohoda se týká integrace protitankových řízených střel do modulu eskadry stíhačů tanků určených naší zemí. Jako návrh platformy této konstrukce je uvedeno taktické víceúčelové vozidlo 4×4 z Huty Stalowa Wola, o kterém jsme psali v tomto materiálu.
Co je to za střelu?
Jedná se o zbraň vyvinutou na základě zkušeností získaných během vojenské operace Pouštní bouře. V té době Britové hledali zbraň, která by byla schopna nahradit kazetové bomby a měla by účinnost srovnatelnou s americkými střelami AGM-114 Hellfire.
Brimstone je poměrně lehký projektil při délce 1,8 m váží přibližně 50 kg, z čehož 6,3 kg připadá na tandemovou kumulativní hlavici. Zbraň je schopna prorazit reaktivní pancíř a propálit více než 700 mm pancéřové oceli. To znamená, že žádný moderní tank se před účinky Brimstonu neochrání. Střela dosahuje rychlosti až 1,5 Machu (přes 1 800 km/h) a má maximální dolet 12 km.
Důležité je, že Brimstone vyhledává cíl autonomně a radar střely se aktivuje pouze v určité vzdálenosti od vlastního nosiče, aby neprozradil její polohu. Na základě shromážděných údajů (například typu a umístění cíle) zbraň zvolí způsob útoku, který nepříteli způsobí největší škody.
Brimstone na Ukrajině
Standardní verzi střel Brimstone nesou letouny Tornado GR.4, Eurofighter Typhoon a Harrier GR.9 a lze je odpalovat i ze speciálních pozemních platforem. Existují také varianty určené pro lodě, známé jako Maritime Brimstone a Sea Spear.
Od chvíle, kdy Brimstony zasáhly východ, se hodně spekuluje o tom, jak budou použity (Ukrajinci nemají platformy, ze kterých se tyto rakety obvykle odpalují). Nové světlo do celé záležitosti vneslo video, které se před časem objevilo na internetu. Ze zveřejněných materiálů vyplývá, že Ukrajinci používají k odpalování Brimstones improvizovaná odpalovací zařízení umístěná na dodávkách.
Nedávno se objevily znepokojivé zprávy, že jednu takovou raketu – pravděpodobně nevybuchlou munici – zabavili Rusové. Samozřejmě – jak poznamenává Lukasz Michalik – to neznamená, že Moskva okamžitě získá schopnost se proti nim bránit nebo že nyní postaví vlastní kopii. Střela však bude jistě analyzována ruskými specialisty.
Zdroj: defensenews.com, Wikipedia