Belgie bude spoléhat na jadernou energii. Odkládá odchod od jádra o 10 let
Belgie měla v plánu opustit jadernou energetiku do roku 2025. To se však nestane. Země odložila plány na odklon od atomu o deset let. Rozhodla se prodloužit životnost svých dvou jaderných reaktorů o deset let, aby byla méně závislá na fosilních palivech, informuje portál DW.com.
Válka Ruska s Ukrajinou má zásadní dopad na energetiku v Evropě. Mnoho zemí hledá způsoby, jak se stát nezávislými na fosilních palivech ze země Vladimira Putina. Proto se Belgie rozhodla změnit své vlastní plány a odklonit se od jaderné energie.
Belgie měla velmi ambiciózní plán týkající se opuštění atomu. Donedávna se země domnívala, že tohoto cíle bude možné dosáhnout již v roce 2025. To se však nestane a nestabilní geopolitická situace donutila Belgičany prodloužit dobu provozu reaktorů.
Belgie se rozhodla prodloužit životnost dvou jaderných reaktorů o deset let. První z nich je Doel 4 poblíž antverpského přístavu. Druhým je Tihange 3 nedaleko Lutychu. Oba reaktory mají být v provozu do roku 2035.
„Toto rozšíření posílí nezávislost naší země na fosilních palivech v neklidném geopolitickém prostředí,“ vysvětluje premiér Alexander De Croo.
De Croo přiznal, že jeho země nemá správnou vizi pro současnou situaci. Proto bylo rozhodnuto představit ji právě v podobě rozšíření jaderné energetiky. Je třeba dodat, že svou budoucnost v atomu vidí i Francie, která plánuje postavit až desítku nových reaktorů.
Zdroj: dw.com