BBC chce prostřednictvím temného webu přinést ruskému lidu zprávy zvenčí

BBC zkouší nové i staré techniky, aby umožnila Rusům přístup ke zprávám z vnějšího světa v důsledku zásahu Kremlu proti kritickým médiím, píše web inews.

Je to jen jeden z mnoha západních zdrojů zpráv, včetně platforem sociálních médií, přístupných přes takzvaný „dark web“, podzemní verzi internetu, která uživatelům umožňuje vyhnout se sledování.

„BBC zpřístupňuje nezávislé zprávy lidem, často na místech, kde se úřady snaží omezit přístup,“ řekl mluvčí televizní stanice.

Vladimir Putin v posledních měsících postavil digitální barikádu mezi Ruskem a zbytkem světa, přičemž hlavní západní weby, jako je Netflix, Twitter, Facebook a další média, byly v zemi zablokovány. Ale stále častěji si Rusové nacházejí cestu na temný web ve snaze vyhnout se sílící cenzuře Putinova režimu. Počet ruských uživatelů připojujících se k temnému webu přes Tor bridge, záměrně zakrytou cestu k temnému webu, se od začátku invaze na Ukrajinu zvýšil téměř o 60 procent. Tmavý web je skryt běžným vyhledávačům a pro úřady je obtížnější jej blokovat, což z něj činí cenný zdroj informací zvenčí. Za posledních několik let se to dramaticky změnilo. Síť, která měla kdysi pověst nezákonné činnosti, je nyní přijímána streamovými společnostmi jako způsob, jak se dostat do zemí, kde je používání internetu omezeno.

Jeden ruský uživatel temného webu, který vystupuje pod uživatelským jménem luminoussnowflake, pomáhá uživatelům přistupovat k síti prostřednictvím některé z požadované online infrastruktury. Uživatel si všiml, že od války vzrostl zájem o temný web jako zdroj nefiltrovaných informací.

„Vytvářím mosty, aby lidé mohli získat necenzurovaný přístup k internetu…. mnoho mých přátel mě požádalo, abych jim nastavil Tor, VPN a další prostředky, jak se vyhnout cenzuře. To se děje po celém Rusku“, řekl.

„Ze své podstaty je obtížné měřit, jak lidé přistupují k informacím prostřednictvím obcházení, a nemáme tendenci se do toho pouštět. specifika pro bezpečnost a zabezpečení. Naše data však naznačují, že lidé v Rusku používají různé typy VPN a zabezpečené platformy pro přístup k základním informacím o válce“, dodalo BBC.

BBC má v této oblasti již nějaké zkušenosti, například z doby 2. světové války, kdy přinášela zprávy bez Hitlerovy propagandy okupovaným územím. Rusko v posledních měsících zintenzivnilo své pokusy omezit přístup k temnému webu. Na konci loňského roku zablokovalo přístup na webovou stránku torproject.org, která uživatelům umožňuje stahovat software, který potřebují k přístupu na temný web. Také se agresivně snažila monitorovat a blokovat temné webové servery a mosty někdy neortodoxními prostředky. V komunitě v Rusku, která udržuje temný web, roste strach, že stát nakonec uzákoní mnohem tvrdší kontroly na internetu a že mohou být nakonec trestně odpovědní za svou práci, která pomáhá ostatním vyhýbat se cenzuře.

Zdroj: inews.co.uk