Baterie vydrží až 100 let. To jsou plány společnosti Tesla

Pokud zástupci společnosti Tesla nehází flintu do žita, mohly by baterie navržené touto společností vydržet až sto let. Jak vypadá jejich konstrukce?

Obnovitelné zdroje energie jsou lákavou alternativou ke konvenčním zdrojům, jako jsou fosilní paliva. Problém je však v tom, že energie vyráběná například z větrné nebo solární energie je, řekněme, nestabilní. Jinými slovy, za zamračeného nebo bezvětrného dne nemusí být dostatek energie. V takových chvílích by byly obzvláště užitečné účinné baterie s dlouhou životností, které jsou schopny uchovávat rezervní energii. Včetně energie spotřebované elektromobily.

Naléhavá potřeba vyvinout účinné baterie s dlouhou životností

Realita bohužel není tak pestrá, ale na obzoru jsou alternativy. Jednu takovou by mohla poskytnout společnost Tesla, která se spojila s jedním z předních světových odborníků na konstrukci baterií, Jeffem Dahnem. Na lithium-iontových bateriích pracuje od jejich vynálezu. Je také spojen s Dalhousie University v Halifaxu a shodou okolností společnost Elona Muska na této univerzitě založila divizi s názvem Advanced Battery Research. Cílem bylo využít Dahnovy znalosti a zkušenosti k vývoji nejnovější generace baterií, jak uvádí server Interesting Engineering.

Klíčovou roli v tomto případě hraje tzv. energetická hustota, tj. množství energie, které lze uložit na jednotku objemu paliva. Na tomto parametru je založen například dojezd vozidel. Fosilní paliva mají nejvyšší energetickou hustotu, jakou lidstvo zná. Jejich dopad na klima je však natolik katastrofální, že se na něj nesmí zapomínat.

Životnost baterií může přesáhnout 100 let

Dahn a ostatní členové týmu využili nikl k zajištění vysoké hustoty energie, což zvyšuje dojezd elektromobilů. Důležitá je také životnost článků, která je mnohem vyšší než u lithium-iontových baterií. Při používání při teplotě kolem 25 stupňů může životnost těchto baterií přesáhnout 100 let.

Samozřejmě je obtížné si představit scénář, kdy buňky fungují při v podstatě neměnných teplotách. Potenciál je však obrovský. A přestože se niklové baterie s kobaltem používaly již dříve, v současné době je obtížné je získat. Výzkumníci se proto rozhodli vytvořit alternativu, která by obsahovala malé množství tohoto prvku. Může být dokonce možné se od jeho používání zcela oprostit.

Zdroj: interestingengineering.com