Baterie budoucnosti by mohly být tenké jako papír a biologicky rozložitelné
Singapurští vědci vyvinuli plně biologicky rozložitelnou baterii z papíru. Je schopna napájet malá zařízení a po použití ji lze zlikvidovat, aniž by poškodila životní prostředí, píše portál ntu.edu.sg.
Rostoucí obliba elektronických přístrojů a elektromobilů způsobuje stále větší problém s likvidací použitých baterií. Nelze je jen tak vyhodit, protože ohrožují životní prostředí, a proto je třeba je řádně zlikvidovat. To však není snadné ani levné, takže v mnoha zemích baterie jednoduše končí na skládkách a znečišťují planetu.
Tuto papírovou baterii lze bezpečně zlikvidovat.
Vědci z univerzity Nanyang Technological v Singapuru však vyvinuli technologii, která by mohla problém použitých baterií vyřešit. Vytvořili totiž jednorázovou baterii na bázi papíru, která je plně biologicky rozložitelná. Lze ji tedy vyhodit, aniž by poškodila životní prostředí, a po několika týdnech se sama rozloží v půdě.
Vytvořený prototyp baterie o rozměrech 4 x 4 cm dokáže napájet malý elektrický ventilátor po dobu 45 minut. Důležité je, že se baterie při přerušení dodávky energie neohýbá, nekroutí, a dokonce ani nerozřezává na kusy.
Srdcem baterie je list celulózového papíru vyztužený hydrogelem, který vyplňuje mezery mezi celulózovými vlákny. Papír slouží jako separátor oddělující anodu a katodu, které jsou potištěny sítotiskem na opačných stranách. Vodivý inkoust používaný k tisku anody se skládá především ze zinku a sazí. K výrobě katody byl použit mangan a nikl.
Po vytištění elektrod se baterie ponoří do roztoku elektrolytu a na obě elektrody se nanese tenká vrstva zlata, aby se zvýšila jejich vodivost. Hotový výrobek má tloušťku asi 0,4 mm a po zhruba čtyřech týdnech od uložení do půdy se beze stop rozloží.
Baterie vyrobené z papíru se budou používat především v jednorázové elektronice. Bude také užitečný pro napájení chytrých textilií, kterých se vyvíjí stále více.
Zatím však nevíme, kdy se hotový produkt dostane na trh. Lze však předpokládat, že si na něj budeme muset počkat nejméně několik let.
Zdroj: ntu.edu.sg