Bankéři, grafici i prodejci. Odborníci prozradili, která pracovní místa jsou nejvíce ohrožena umělou inteligencí

Ještě před několika lety byla představa, že by umělá inteligence mohla nahradit znalostní pracovníky, pro celou skupinu znalostních pracovníků nemyslitelná. Rychlý vzestup ChatGPT však mnohé přiměl k tomu, aby si položili stejnou otázku, jakou si už léta kladou lidé pracující ve výrobě: Nahradí umělá inteligence mou práci? Vzhledem k tomu, že podniky každý den objevují nové způsoby využití ChatGPT, lze tyto obavy pochopit. Nástroje umělé inteligence si razí cestu do každodenní rutiny zaměstnanců a řeší nejrůznější problémy, ale není divu, že více než dvě třetiny zaměstnanců před svými šéfy tají, že je používají.

Odborníci na umělou inteligenci a podnikatelé, kteří vyvíjejí nástroje umělé inteligence, prozrazují, které úkoly se automatizují jako první a jak se můžete stát na trhu práce odolnými vůči umělé inteligenci. Je nepravděpodobné, že umělá inteligence náhle nahradí obrovské množství lidské pracovní síly, ale představa, že by k takové změně mohlo dojít v blízké budoucnosti, se nikdy nezdála tak reálná jako dnes. Například zpráva zveřejněná Světovým ekonomickým fórem v roce 2020 předpovídá, že umělá inteligence do roku 2025 nahradí 85 milionů pracovních míst. Naproti tomu konzervativnější odhad společnosti McKinsey z roku 2021 hovoří o 45 milionech do roku 2030.

V kontextu explozivní popularity ChatGPT se však tyto odhady nyní zdají být příliš nízké. Společnost Goldman Sachs zveřejnila své předpovědi, podle nichž by umělá inteligence mohla brzy nahradit nebo nějakým způsobem automatizovat přibližně 300 milionů pracovních míst. V současné době umělá inteligence kvalifikovaně vykonává dílčí úkoly v rámci zaměstnání, ale není těžké si představit, že jednoho dne převezme celá pracovní místa. Je pravděpodobné, že zhruba v příštím roce budeme svědky toho, že umělá inteligence bude využívána jako nástroj pro podporu některých povinností vykonávaných stále větší skupinou pracovníků.

Společnost OpenAI ve svém nedávném dokumentu předpověděla, že umělá inteligence bude brzy schopna pomoci osmi z deseti pracovníků s přibližně 10 % jejich úkolů, zatímco 19 % pracovníků bude schopno využívat umělou inteligenci k plnění 50 % svých úkolů. To naznačuje, že nahrazování pracovních míst umělou inteligencí bude spíše pomalý, postupný proces než náhlá změna.

Seznam pracovních míst, která jsou umělou inteligencí nejvíce ohrožena

  • Administrativní pozice na základní úrovni
  • Úředníci pro zadávání volných dat
  • Softwaroví inženýři a programátoři
  • Pracovníci zákaznického servisu
  • Advokátní koncipienti
  • Copywriteři a copywriterky
  • Grafičtí designéři
  • Bankéři a účetní
  • Prodejci
  • Kontroloři faktů a korektoři

Administrativní úkoly na základní úrovni

Administrativní úkoly jsou asi nejvíce ohroženy nahrazením v současnosti dostupnými nástroji s umělou inteligencí, jako je ChatGPT. Jedná se o úkoly, jako je psaní poznámek, korektury, psaní souhrnů a správa tabulek, což jsou práce, které ChatGPT již dokáže kvalifikovaně vykonávat.

V aplikaci Microsoft Teams Premium funkce CoPilot shrne vaše videokonferenční relace do poznámek a poté na základě analýzy obsahu přepisu vytvoří seznam akčních položek. Před dvaceti lety by pořizování poznámek ze schůzek patřilo k základním povinnostem mnoha administrativních a sekretářských funkcí. Nyní lze tento úkol zcela automatizovat.

Úředníci pro zadávání dat

Zadávání dat zahrnuje řadu úkolů, které se řídí předem definovanými soubory pravidel. Jedná se tedy o relativně snadno automatizovatelný úkol vzhledem k jeho opakovatelnosti a logickému charakteru. Podle některých odborníků jsou nejvíce ohrožena zaměstnání, která vyžadují rozhodování na základě analýzy dat, jako jsou finanční analýzy a lékařská diagnostika.

Obecně lze říci, že automatizace se týká každé práce, která zahrnuje provádění souboru předem definovaných kroků nebo dodržování přísných pravidel. Například ruční zadávání dat do počítačového systému je časově náročné a je rovněž úkolem, který je zralý pro automatizaci.

Softwaroví inženýři a programátoři

Zprávy o tom, že OpenAI se již nyní snaží pomocí ChatGPT učinit základní programování zastaralým, jistě vyděsily ty, kteří pracují v softwarovém průmyslu. Umělá inteligence může automatizovat velkou část iterativního testování, které softwaroví inženýři v současnosti provádějí během vývoje, a také mnoho povinností, které jsou obvykle přidělovány mladším softwarovým inženýrům.

Mohla by také pomoci při hledání chyb a opravách zranitelností, i když se nezdá, že by měla schopnosti nahradit inženýry vytvářející vysoce komplexní software, který vyžaduje i lidskou kreativitu. Společnost OpenAI však již pracuje na programu nazvaném Codex, který lze použít prakticky pro jakýkoli programátorský úkol.

Pracovníci zákaznického servisu

Společnosti nyní využívají umělou inteligenci v zákaznickém servisu k vyřizování požadavků. Mnoho malých podniků si nemůže dovolit zaměstnávat lidi na těchto pozicích, a proto se připojují k větším platformám, jako je Amazon, které k vyřizování požadavků využívají umělou inteligenci v zákaznickém servisu. Nejčastější dotazy řeší algoritmus, který poskytuje okamžité odpovědi online klientům.

Právní asistenti

Portál Legal Cheek se nedávno zeptal ChatGPT, jaká pracovní místa by technologie poháněná GPT-4 mohla potenciálně nahradit. Na třetím místě jejího seznamu se umístila profese právního asistenta.

Právní asistenti pohánění umělou inteligencí jsou již komerčně dostupní. Jeden takový program s názvem Casetexts například přezkoumá dokumenty a poznámky z právního výzkumu a pomůže právníkům připravit výpovědi. Kromě toho dokáže také identifikovat potenciální rizika, kterým může firma čelit. Pokrývá tak mnoho povinností, které v současnosti vykonávají právní asistenti.

Copywriteři a tvůrci obsahu

Každý, kdo používal ChatGPT, ví, že dokáže během několika sekund vytvořit kompetentní odstavce užitečného a relevantního obsahu – stejně jako spisovatel nebo editor, jen rychleji. Alternativy ChatGPT, jako jsou Jasper a Writesonic, jsou již dobře zavedené a za přístup ke svým prémiovým službám si účtují předplatné.

Přestože se velké webové stránky začaly zabývat myšlenkou využití umělé inteligence k tvorbě obsahu a psaní článků, masová tvorba obsahu pomocí umělé inteligence zatím neprobíhá hladce. Ačkoli jsme ještě daleko od nahrazení autorů umělou inteligencí, je to oblast, kterou mnoho vydavatelů pečlivě zvažuje.

Grafičtí designéři

Nástroje umělé inteligence, jako je DALL-E, již dnes dokáží v mžiku vygenerovat obrázky, které by daly zabrat i zkušeným grafikům. GPT-4, který je v současné době k dispozici pouze zákazníkům ChatGPT Plus, umožňuje zadávání obrázků a další konkurenční chatboti s umělou inteligencí, jako je Character.ai, také dokáží generovat působivý obrazový obsah.

DALL-E a podobné nástroje ve své současné iteraci výtvarníky nenahradí, ale někteří je již využívají ve svůj prospěch. Pokud však nyní máme snadný přístup k technologii, která dokáže vytvářet jedinečné, originální a vysoce kvalitní obrázky, co bude schopna udělat za rok?

Marketéři

Byl by počítačový program v obchodování lepší než člověk? No, vzhledem k povinnostem, které musíte plnit v prvních letech práce, je odpověď pravděpodobně „ano“. Týmy po celém světě již využívají ChatGPT a Bard k vytváření vzorců v aplikaci Excel pro konkrétní úkoly, čímž šetří drahocenný čas. ChatGPT a Bard dokáží bleskurychle servírovat odpovědi na dotazy na tabulkové vzorce, jejichž vyhledání by jinak zabralo spoustu času.

Bankéři a účetní

Obchodování není jedinou rolí ve finančním odvětví, kterou pravděpodobně ovlivní revoluce v oblasti umělé inteligence. Podle některých odborníků jsou role v účetnictví a financích nejvíce ohroženy tím, že je převezme umělá inteligence. Pokročilé algoritmy se již nyní používají k odhalování vzorců ve velkých souborech dat, které lze následně využít k předvídání budoucích výsledků a přijímání lepších obchodních rozhodnutí.

Kontroloři faktů a korektoři

V současné době Bard ani ChatGPT nedokážou pokaždé správně odpovědět na každou otázku, kterou jim položíme. Pokud však projdou výrazným doladěním a poskytnou zdroje pro každou odpověď, kterou uživatelům nabídnou, mohly by fungovat jako kontroloři faktů v reálném čase. Zda by jim lidé byli zpočátku ochotni věřit, je jiná otázka. Ale úkoly, které se točí kolem rychlého a efektivního získání správných informací, by chatbot, který dokáže důsledně získávat přesné informace z webu a zároveň uvádět jejich zdroje, změnil. Korektury rozsáhlých textů vyžadují podobnou úroveň pozornosti k detailům a mohou zabrat hodiny práce.

Programy s umělou inteligencí je však mohou zkontrolovat na chyby během několika sekund. To znamená, že i tento druh úkolu je náchylný k automatizaci. ChatGPT se již osvědčil při základních administrativních úkonech, ale i při programování, tvorbě obsahu, generování vzorců v Excelu a psaní e-mailů. Verze integrovaná do Microsoft Teams umí pořizovat poznámky ze schůzek a vytvářet akční body. Mohla by namísto nahrazování úloh jen zjednodušit ty stávající? Někteří tvrdí, že namísto odstranění těchto úkolů umělé inteligence pravděpodobně výrazně zvýší produktivitu jednotlivců. Například softwaroví inženýři nyní mohou generovat standardní kód během několika sekund namísto hodin.

Až 85 milionů zaniklých pracovních míst

Zpráva Světového ekonomického fóra zmíněná na začátku tohoto článku uvádí, že umělá inteligence sice může způsobit zánik přibližně 85 milionů pracovních míst, ale zároveň vytvoří 97 milionů nových. A co by měli lidé dělat, aby se na nástup umělé inteligence připravili? Potenciální zaměstnanci mířící na trh práce by se měli zaměřit na rozvoj dovedností, které doplňují technologie umělé inteligence. Například dovednosti v oblasti kritického myšlení, řešení problémů, kreativity, emoční inteligence a komunikace budou ve světě ovládaném umělou inteligencí pravděpodobně stále cennější.

Zdroj: redakce, tech.co, bbc.com, openai.com, mckinsey.com, weforum.org