Austrálie vyvíjí 30 metrů dlouhý autonomní podvodní dron. Dokáže údajně operovat v hloubkách až 6 000 metrů
Podvodní dron s názvem „Ghost Shark“ má být používán pro průzkumné plavby u Austrálie, ale mohl by být také vybaven zbraněmi.
Australský dodavatel obrany Anduril společně s Australským královským námořnictvem (RAN), Advanced Strategic Capabilities Accelerator (ASCA) a Defense Science and Technology Group (DSTG) vyvinul autonomní podvodní dron, který bude využíván především pro účely vojenského průzkumu a hlídkování po celé Austrálii. Není však vyloučeno, že modulární podvodní dron bude využit i jako taktická zbraň.
Anduril by měl do tří let dokončit tři prototypy podvodního dronu, uvádí se v prohlášení obranné společnosti. Projekt byl zahájen v polovině roku 2022. Harmonogram by mohl být dodržen, pokračuje Anduril. Navíc nebyl překročen rozpočet, který činí celkem 140 milionů australských dolarů (cca 2,1 miliardy korun).
In-water testing of the XLEO prototype for the Orca Extra Large Unmanned Undersea Vehicle XLUUV is taking place at Naval Base Ventura County, Port Hueneme CA with NAVSEA Unmanned Maritime Systems Office PMS406 staff. The prototype is a test asset ahead of 5 production craft pic.twitter.com/LEgaL6RnaE
— Chris Cavas (@CavasShips) May 16, 2023
Autonomní provoz ve velkých hloubkách
O 30 metrů dlouhém podvodním dronu Ghost Shark se toho moc neví. Říká se, že operuje v hloubkách až 6000 metrů a je schopen zůstat pod vodou až 10 dní. Podvodní drony mají mít modulární konstrukci a některé z nich budou pocházet z 3D tiskárny. Podle zbrojařské společnosti to byl jediný způsob, jak dosáhnout zkrácení času na vývoj a cyklů učení, které jsou k tomu zapotřebí. Ghost Shark je navíc schopen provádět mise samostatně.
O podvodním dronu se říká, že je víceúčelový. Lze jej proto přizpůsobit požadavkům. Na jedné straně to mohou být průzkumné nebo sledovací jednotky, Ghost Shark však může nést i zbraně, které lze použít například proti vojenským ponorkám nebo lodím.
Na vývoji se podílel tým inženýrů se 121 zaměstnanci ze 42 různých australských společností. Nyní je v plánu vyrábět Ghost Shark pro Královské australské námořnictvo. Později bude v případě potřeby k dispozici i dalším spojeneckým zemím jako exportní produkt.
Zdroj: heise online