Austrálie vyvíjí 30 metrů dlouhý autonomní podvodní dron. Dokáže údajně operovat v hloubkách až 6 000 metrů

Podvodní dron s názvem „Ghost Shark“ má být používán pro průzkumné plavby u Austrálie, ale mohl by být také vybaven zbraněmi.

Australský dodavatel obrany Anduril společně s Australským královským námořnictvem (RAN), Advanced Strategic Capabilities Accelerator (ASCA) a Defense Science and Technology Group (DSTG) vyvinul autonomní podvodní dron, který bude využíván především pro účely vojenského průzkumu a hlídkování po celé Austrálii. Není však vyloučeno, že modulární podvodní dron bude využit i jako taktická zbraň.

Anduril by měl do tří let dokončit tři prototypy podvodního dronu, uvádí se v prohlášení obranné společnosti. Projekt byl zahájen v polovině roku 2022. Harmonogram by mohl být dodržen, pokračuje Anduril. Navíc nebyl překročen rozpočet, který činí celkem 140 milionů australských dolarů (cca 2,1 miliardy korun).

Autonomní provoz ve velkých hloubkách

O 30 metrů dlouhém podvodním dronu Ghost Shark se toho moc neví. Říká se, že operuje v hloubkách až 6000 metrů a je schopen zůstat pod vodou až 10 dní. Podvodní drony mají mít modulární konstrukci a některé z nich budou pocházet z 3D tiskárny. Podle zbrojařské společnosti to byl jediný způsob, jak dosáhnout zkrácení času na vývoj a cyklů učení, které jsou k tomu zapotřebí. Ghost Shark je navíc schopen provádět mise samostatně.

O podvodním dronu se říká, že je víceúčelový. Lze jej proto přizpůsobit požadavkům. Na jedné straně to mohou být průzkumné nebo sledovací jednotky, Ghost Shark však může nést i zbraně, které lze použít například proti vojenským ponorkám nebo lodím.

Na vývoji se podílel tým inženýrů se 121 zaměstnanci ze 42 různých australských společností. Nyní je v plánu vyrábět Ghost Shark pro Královské australské námořnictvo. Později bude v případě potřeby k dispozici i dalším spojeneckým zemím jako exportní produkt.

Zdroj: heise online