„Atomová Anča“ bylo dělo, které vystřelilo jen jednou. Děsivé zbraně se báli i její tvůrci

Američané vyrobili dělo, které mělo bránit svět před Sovětským svazem. Během testu za studené války v roce 1953 vypálili jaderný granát, který rozpoutal 15kilotunový výbuch. Měl stejnou sílu jako atomová bomba svržená na Hirošimu.

Těžký kanón M65 ráže 280 mm, kterému se přezdívalo „Atomic Annie“, byl podle serveru Insider největším mobilním dělem jaké kdy USA vyrobily. Vycházelo z těžkého železničního děla Krupp K5 nacistického Německa.

Zbraňový systém M65 se skládal z 13 metrů dlouhého 280mm kanónu s ložem, převáženým pomocí dvou tahačů Kenworth s motory o celkovém výkonu 750 koní. Celá sestava měla délku 26 metrů a hmotnost zhruba 80 tun. Řidiči spolu už tehdy komunikovali interkomem a přechod obří zbraně do palebné pozice trval pouhých 15 minut. Kanón používal konvenční tříštivo-trhavou nebo jadernou munici o síle 15 kilotun. Dostřel byl až 30 km.

V roce 1953 americká armáda přesunula dva z těchto kanónů po železnici na testovací místo v Nevadě, kde posádky odpálily jeden jaderný dělostřelecký granát. Asi 19 sekund poté, co byla střela vypálena, granát po 15 kilometrech ve 160metrové výšce explodoval a „vyvolal peklo“ podobné svržené atomové bombě na Hirošimu na konci II. světové války.

Po tomto výstřelu se „Atomová Anča“ stala legendou a Američané jich vyrobili dvacet. Děla umístili v Evropě a v Asii, ale kvůli rychlému tempu vývoje jaderných zbraní během studené války byly kanóny M65 během deseti let zastaralé. Spojené státy je proto nahradily jadernými hlavicemi na raketách krátkého doletu. A legendární děla? Přestože fungovala podle očekávání, po prvním testu v Nevadě naštěstí už žádné nevystřelilo.

Zdroj: Insider