Astronomové objevili zakázanou planetu. Její tajemství změní pohled na celý vesmír

Neobvyklá „zakázaná planeta“ planetárního systému TOI-5205 má odhalit hlubší tajemství vesmíru a zpochybnit teorie vzniku planet, jak uvádí web Space.

Astronomové nedávno objevili planetu stejně hmotnou jako náš Jupiter, která obíhá kolem trpasličí hvězdy TOI 5205b. Takovýto sporadický vesmírný výskyt vedl vědce k tomu, že plynného obra nazvali „zakázanou planetou“. Planeta se nachází ve vzdálenosti asi 280 světelných let od Země a byla objevena s pomocí družice TESS neboli NASA Transiting Exoplanet Survey Satellite. Tento objev zpochybnil dlouholetou představu o planetárním systému.

Tato planeta byla analyzována týmem výzkumníků ve složení Alan Boss, Johanna Teske, Anjali Piette a John Chambers pod vedením Shubhama Kanodii z Carnegie.

Malí, červení M-trpaslíci

M-trpaslíci bývají mnohem červenější a méně horké. Konkrétním důvodem této okolnosti je jejich trpasličí velikost. Svítivost těchto malých hvězd je poměrně nízká, ale jejich životnost je relativně mnohem delší než u obřích hvězd, jako je Canopus. Tyto hvězdy často hostí více planet než masivní hvězdy, ale vědci neočekávali, že trpasličí hvězda bude hostit plynného obra.

„Hostitelská hvězda TOI-5205 je jen asi čtyřikrát větší než Jupiter, a přesto se jí nějakým způsobem podařilo vytvořit planetu velikosti Jupiteru, což je docela překvapivé!“ řekl Kanodia, který se specializuje na studium těchto hvězd, které tvoří téměř 3/4 naší galaxie, a přesto jsou pouhým okem neviditelné. O výzkumu vytvořil také příspěvek na svém blogu.


Tajemství jejího vzniku

Vědci uvedli, že tento scénář je podobný tomu, jako kdyby hrášek obíhal kolem citronu, zatímco za normálních okolností je k tomu, aby hostil hrášek, zapotřebí alespoň grapefruit.

Při oběhu kolem TOI-5205 blokuje planeta téměř 7 % světla, které hvězda vyzařuje. Po tomto objevu se nad teoriemi vzniku planet objevil obrovský otazník.

„Existence TOI-5205b rozšiřuje to, co víme o discích, v nichž se tyto planety rodí,“ řekl Kanodia.

„Pokud na počátku není v disku dostatek skalnatého materiálu pro vytvoření počátečního jádra, pak nelze vytvořit obří plynnou planetu. A na konci, pokud se disk vypaří dříve, než se vytvoří masivní jádro, nelze vytvořit obří plynnou planetu. Přesto se TOI-5205b zformovala navzdory těmto zábranám. Na základě našich současných znalostí o vzniku planet by TOI-5205b neměla existovat. Je to ‚zakázaná‘ planeta.“

V budoucnu vědci plánují hloubkové pozorování planety pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba, které by mohlo pomoci odhalit přítomnost atmosféry a odhalit tajemství jejího vzniku.

Zdroj: redakce, hpf.psu.edu, space.com