Astronauti se bojí měnit antény na ISS. Můžou za to Rusové
Dva američtí astronauti se chystají opustit Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), aby se vydali do vesmíru a vyměnili porouchanou anténu. Podle NASA hrozí zvýšené riziko způsobené troskami po testu ruské protisatelitní rakety, napsal deník The Guardian.
Televize NASA TV plánovala poskytnout přímý přenos šest a půl hodiny trvajícího výstupu do kosmu, kdy astronauti Thomas Marshburn a Kayla Brownová opustí přechodovou komoru. Jejich cílem je odstranit vadnou sestavu radiokomunikační antény v pásmu S, která je již více než 20 let stará a nahradit ji novou, uloženou mimo vesmírnou stanici.
Nefunkční anténa nedávno ztratila schopnost vysílat signály na Zemi. Ačkoli stejnou funkci mohou plnit i jiné antény na vesmírné stanici, manažeři mise se rozhodli nainstalovat náhradní, aby zajistili záložní zdroj. Astronaut Marshburn bude pracovat s Barronem, zatímco bude umístěn na konci robotického ramene, které bude z nitra stanice ovládat německý astronaut Matthias Maurer z Evropské kosmické agentury za pomoci kolegy z posádky NASA Raja Chariho.
Tato čtveřice dorazila na vesmírnou stanici 11. listopadu v modulu SpaceX Crew Dragon vypuštěném z Kennedyho vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral a připojila se tak ke dvěma ruským kosmonautům a astronautovi NASA, kteří již byli na palubě.
Rusové způsobili velký problém
O čtyři dny později provedli Rusové test protisatelitní rakety a to bez varování na nízké oběžné dráze Země. Všech sedm členů posádky se podle NASA ukrylo ve svých zakotvených kosmických lodích, aby se mohli rychle dostat pryč, dokud bezprostřední nebezpečí nepomine. Kolem vesmírné stanice zůstaly trosky z provedeného testu.
Oblak trosek od té doby rozptýlil. NASA však vypočítala, že zbývající úlomky nadále představují mírně zvýšené riziko pro pozadí vesmírné stanice jako celku a o 7 % vyšší riziko proražení skafandrů kosmonautů ve srovnání s obdobím před ruským raketovým testem. NASA ještě musí plně vyčíslit další rizika, kvůli úlomkům, kterých je více, než 1 700. Ty jsou kolem oběžné dráhy stanice.
Zdroj: theguardian.com