Asteroid jako vesmírná stanice. Vědec nastínil ambiciózní plán
David W. Jensen, vysloužilý technický pracovník, publikoval rozsáhlý článek popisující plán přeměny asteroidu na vesmírnou stanici. Podle něj by takové zařízení o průměru téměř 5 kilometrů mohlo být postaveno do 12 let. Bylo by určeno pro více než 700 000 lidí, jak uvádí server Universe Today.
Studie s názvem Autonomní přestavba asteroidů na rotující vesmírné stanice publikoval doktor David W. Jensen svůj plán a představil svou vizi přeměny asteroidů na rotující víceúrovňové vesmírné stanice, které by mohly pojmout velké množství lidí.
Asteroid jako vesmírná stanice
Studie odhaluje podrobný plán, jak by se vesmírné skály mohly stát místem vhodným k obývání lidmi. Studie se zabývá třemi hlavními otázkami – výběrem vhodného asteroidu, volbou typu vesmírného stanoviště a strategií mise k dosažení takové stanice.
V případě výběru asteroidu by rozhodujícími faktory byly jeho složení, velikost a také vzdálenost od Země. Podle doktora Davida W. Jensena by byl pro vesmírnou stanici vhodný asteroid Atira, který spadá do kategorie asteroidů třídy S. Podle jeho názoru by se pro vesmírnou stanici hodil i asteroid Atira. Jedná se o objekty, jejichž složení zahrnuje mimo jiné křemík, železo a nikl. Aitra má průměr 4,8 km a navíc se nachází v takzvané „Goldilocksově zóně“, tedy v zóně příznivé pro vznik života.
Pro Aitru by byla nejvhodnější torusová vesmírná stanice, tedy stanice s povrchem připomínajícím pneumatiku. Podle Jensena by se měla skládat z několika úrovní. Její stavbu v drsném vesmírném prostředí by umožnili samoreplikující se roboti. Kromě nich by se do vesmíru na stavbu stanice posílaly nejmodernější technické komponenty ze Země a také materiál ze samotného asteroidu.
Vědec se také domnívá, že jím nastíněný plán je realizovatelný za 12 let s náklady kolem 4,1 miliardy dolarů, v přepočtu cca 90 miliard Kč. Zda je plán vůbec proveditelný, se teprve uvidí, ale je třeba uznat, že jeho předpoklady vypadají opravdu působivě.
Zdroj: redakce, arxiv.org, universetoday.com