Asteroid byl spatřen 2 hodiny před nárazem do Země rychlostí 63 727 kilometrů za hodinu

Jedná se o pátý asteroid, který byl spatřen před nárazem do planety, píše web Interesting engineering.

Objevení asteroidu před jeho dopadem na Zemi je velmi vzácný jev. Dosud jsou zaznamenány jen čtyři případy, kdy astronomové objevili asteroid před jeho vstupem do zemské atmosféry. Stalo se tak v případě asteroidů s kodovými názvy 2008 TC3, dále asteroid 2014 AA, asteroid 2018 LA a planetka 2019 MO. Díky objevu planetky 2022 EB5 je jich dnes už pět.

Dne 11. března maďarský astronom, učitel zeměpisu a plodný objevitel menších planet Krisztián Sárneczky pozoroval pomocí Schmidtova dalekohledu na horské stanici Piszkésteto malé kamenné těleso. Do zemské atmosféry se těleso zřítilo o 2 hodiny později severně od Islandu.

Asteroid byl podle odhadů široký 3 metry a pohyboval se rychlostí 11 kilometrů za sekundu, což je přibližně 64 tisíc kilometrů za hodinu.

Dopadl na zemský povrch?

Následky letu 2022 EB5 nejsou jisté, ale předpokládá se, že buď shořel v atmosféře, nebo spadl do Severního ledového oceánu. Pokud shořel, není známo ani to, zda se zbytkové úlomky dostaly na zem, či nikoliv.

Kolik je ve sluneční soustavě asteroidů?

Většina planetek ve Sluneční soustavě obíhá kolem Slunce v rozsáhlém prstenci mezi drahami Marsu a Jupiteru. Odhaduje se, že tato oblast zvaná pás asteroidů obsahuje více než 200 asteroidů, které mají průměr větší než 100 kilometrů. Kromě toho se zde podle NASA nachází 1,1 až 1,9 milionu asteroidů větších než 800 metrů v průměru a miliony menších.

Kolik meteoritů ročně dopadne na Zemi?

Přestože velké srážky jsou opravdu vzácné, na Zemi dopadají ročně tisíce drobných úlomků meteoritů. Většina těchto případů je však neočekávaná a není hlášena, protože k nim dochází v rozsáhlých oblastech neobydlených lesů nebo v otevřených vodách oceánů.

Zdroj: interestingengineering.com