Aplikace od Google má pomoci lidem s poruchami řeči

Americký gigant připravil aplikaci, která usnadní komunikaci lidem s poruchami řeči, a vyzývá všechny zájemce, aby nové řešení vyzkoušeli, píše webový portál techcrunch.com.

Lidé s poruchami řeči se každý den snaží, aby jim rozuměli nejen ostatní lidé, ale také technologie ovládané hlasem. Přestože se stále více firem snaží upravovat svá řešení tak, aby podporovala porozumění atypickým příkazům, stále se nejedná o standard.

Společnost Google se rozhodla s tím něco udělat a právě oznámila novou aplikaci pro Android s názvem Project Relate, která těmto lidem usnadní komunikaci s ostatními lidmi a také s asistentem Google. Jak vysvětluje společnost Google, jde o pokračování mnohaletého výzkumu řečových a výzkumných týmů, který by však nebyl možný bez dobrovolníků nahrávajících miliony hlasových vzorků. Nyní je čas na testování, a proto společnost hledá anglicky mluvící testery v Austrálii, Kanadě, na Novém Zélandu a ve Spojených státech, kteří by poskytli potřebnou zpětnou vazbu a pomohli software vylepšit.

Z čeho se bude testování skládat? Testující budou požádáni, aby nahráli sadu frází, na jejichž základě se aplikace naučí jejich individuální řečové vzorce, poté jim umožní přístup ke třem hlavním funkcím, a to k poslechu, opakování a Asistentovi Google. První z nich nám umožňuje převádět řeč na písmo v reálném čase, takže můžeme ostatním ukázat, co jsme chtěli říct, nebo zkopírovat obsah do jiných aplikací.

Druhý bude reprodukovat mluvené fráze v čistě syntetické verzi, což může pomoci při komunikaci tváří v tvář nebo při zadávání příkazů systémům chytré domácnosti. Třetí je komunikace s Asistentem Google, který od této úrovně bude lépe rozumět majiteli telefonu, protože se aplikace naučí rozumět jeho řeči.

Aby však vše fungovalo tak, jak má, potřebuje Google testery, kteří se s podobnými problémy sami setkali, takže miliony lidí s řečovými vadami budou moci brzy snadněji komunikovat se světem. Zpočátku jen bohužel pouze v angličtině, ale dá se očekávat, že se program bude rozvíjet.

Zdroj: techcrunch.com