Anglická společnost vytvořila vesmírný teploměr. Do vesmíru ho vynesla SpaceX Elona Muska. Dokáže z vesmíru měřit teplotu na Zemi

Vědci z Anglického Southamptonu sestrojili obrovský “teploměr”, který dokáže z vesmíru určit teplotu v okruhu 3,5 metru. Na orbit ho dostala společnost SpaceX, jak píše web Yahoonews.

Zaměstnanci letecké a vesmírné společnosti Leonardo, která sídlí v Anglii, se podílela na stavbě družice HOTSAT-1, určené k monitorování klimatu a zjišťování tepelných ohnisek v městských oblastech, které budou využity v boji proti změně klimatu. Družice byla vypuštěna společností SpaceX Elona Muska na Vandenbergově vesmírné základně v Kalifornii, na začátku tohoto měsíce. Jedná se o první z mnoha družic plánovaných společností SatVu, která se zabývá satelitními technologiemi.

Termální kamera SuperHawk umístěná na družici dokáže identifikovat tepelné shluky ve městech a emise z budov, což bude mít potenciál pomoci různým zemím, městům, podnikům a dalším institucím po celém světě usilovat o dosažení čistých nulových emisí.

Technologie nabízí denní i noční vidění díky schopnosti termálního snímání, což je užitečné, protože to znamená, že družice bude mít nepřetržitý přehled o životním prostředí z vesmíru. Družice bude mít v budoucnu k dispozici více než 20 přídavných satelitů. HOTSAT-1 je milníkem ve vývoji technologie pozorování Země a výhod, které nám může přinést.

Po úspěšném dokončení procesu uvedení do provozu SatVu očekává, že první snímky obdrží v červenci a v říjnu pak zahájí komerční provoz.

Zdroj: redakce, Yahoonews, Twitter