Anální vložka. Vědci vyvinuli revoluční ochranu proti HIV

V první studii análního použití vložky, která byla vyvinuta jako metoda prevence HIV, bylo zjištěno, že je bezpečná a dobře snášená. Vložka měla schopnost dodávat vysoké hladiny antiretrovirových léčivých látek tenofovir alafenamid (TAF) a elvitegravir (EVG) do rektální tkáně, přičemž jinde v těle cirkulovalo jen velmi málo léčivých látek.

Mohla by poskytovat ochranu až tři dny po použití

„Ne každý chce brát každý den tabletu nebo chodit na kliniku,“ řekla doktorka Sharon Riddlerová, profesorka infekčních chorob na Lékařské fakultě Pittsburské univerzity.

„Zjištění, že vložka je bezpečná a dodává vysoké koncentrace léčiva v konečníku – v místě potenciální infekce – s nízkou systémovou expozicí, podporuje její další hodnocení jako alternativní metody prevence HIV,“ dodala Riddlerová, který studii vedl.

Do studie bylo zařazeno 23 HIV negativních účastníků na Pittsburské univerzitě a Alabamské univerzitě v Birminghamu, kterým byla na klinice podána jedna dávka anální vložky. Výzkumníci poté odebrali vzorky krve, rektální tekutiny a rektální tkáně, aby vyhodnotili hladiny léku v různých časových bodech toho dne a v následujících třech dnech.


Jeden negativní vedlejší účinek

Pouze jeden nežádoucí účinek, mírný případ zarudnutí v okolí konečníku (anální erytém), byl považován za pravděpodobně související s použitím anální vložky.

„Studie MTN-039 poskytla důležité informace o bezpečnosti vložky TAF/EVG používané rektálně i o její potenciální. Obě klinické studie, které zahrnovaly jednorázové podání (rektální nebo vaginální), prokázaly vysoké a dlouhodobé hladiny léčiva slučitelné s ochranou proti HIV. Tyto výsledky nás velmi povzbuzují při plánování dalšího souboru studií tohoto slibného a jedinečného přípravku, který by podle našeho názoru zaplnil mezeru ve stávajících metodách prevence HIV,“ komentoval v tiskové zprávě Gustavo Doncel, M.D., PhD. profesor porodnictví a gynekologie na Eastern Virginia Medical School a vědecký a výkonný ředitel společnosti CONRAD, která vyvíjí rychle se rozpouštějící vložku TAF/EVG.

Společnost CONRAD plánuje provést také druhou studii vložky používané vaginálně.

Zdroj: redakce, erekalert.org