An-225 Mrija. Známe osud nástupce legendárního letounu

Druhý letoun An-225 Mrija se staví na tajném místě. Dosud bylo dokončeno asi 30 procent celé stavby, ale práce na novém největším letadle světa stále pokračují. Podle odhadů bude stát 500 milionů eur, v přepočtu cca 12 miliard Kč.

Ukrajinský web Defence Express s odvoláním na slova generálního ředitele Antonova Jevhena Havrylova informuje o probíhajících pracích na novém letounu An-225 Mrija. Havrylov přiznal, že stroj je vyvíjen v tajném zařízení. Dodal, že druhý letoun An-225, který nebyl nikdy dokončen, bude kromě nových dílů využívat i prvky ze zničeného ruského letounu Mrija.

Na stavbě nového letounu An-225 Mrija se bude podílet německé letiště Lipsko/Halle. Má pomoci získat potřebné finanční prostředky, například prodejem upomínkových předmětů, jako jsou miniaturní modely ikonického letounu. Stroj, který byl považován za největší a také nejtěžší letadlo na světě, byl zničen Rusy v prvních dnech války, která vypukla v únoru 2022.

Letoun An-225 Mrija byl během ruské invaze na Ukrajinu umístěn na letišti Hostomel u Kyjeva. Byl to jeden z prvních cílů ruské armády. Rozsah škod bylo možné odhadnout až po nějaké době, kdy ruští vojáci oblast opustili. Ukázalo se, že stroj je neopravitelný. Pro letecké fanoušky to byla poměrně smutná zpráva, protože na světě existoval pouze jeden An-225 a stavba druhého nebyla nikdy dokončena. Nejnovější zprávy naznačují, že se to brzy změní.

Historie letounu Mrija

Letoun An-225 Mrija byl navržen a vyroben konstrukční kanceláří Antonov a vycházel z dopravního letounu An-124 Ruslan v rámci programu Buran. Stroj měl být použit k vynesení raketoplánu Buran a prvků rakety Eněrgija. Koncem 80. let byla v rámci sovětského kosmického programu zahájena stavba druhého An-225, ale nepodařilo se ji dokončit. Program Buran byl pozastaven a letoun An-225 Mrija byl od roku 2001 komerčně využíván ukrajinskou leteckou společností Antonov Airlines, jak uvádí server The Aviation Zone.

Letoun An-225 měl impozantní rozměry. Stroj byl vybaven šesti motory. Jeho délka byla 84 m, výška 18,1 m a rozpětí křídel přesahovalo 88 m. Letoun An-225 Mrija mohl letět maximální rychlostí 850 km/h a na palubu mohl vzít náklad o hmotnosti až 250 000 kg. V posledních letech se používal hlavně k přepravě těžkých nákladů.

Zdroj: redakce, defense-ua.com, theaviationzone.com