Amerika vymění Evropě jaderné zbraně. Seznamte se s bombou B61-12, která bude připravena i v Polsku

Americké jaderné zbraně uložené v Evropě jsou staré neřízené bomby B61. To se však brzy změní, protože výměna bomb za novější verzi, plánovaná na jaro, byla urychlena. Nová generace jaderných zbraní dorazí do Evropy ještě letos. Co o nich víme?

Délka 360 cm, hmotnost přibližně 320 kg a průměr 34 cm. Bomba B61 vypadá poměrně nenápadně, ale je základem jaderného odstrašení NATO. Z členů Aliance mají vlastní jaderné zbraně pouze Francie a Spojené království, jak píše server Defence Post.

Díky programu sdílení jaderných zbraní je v současné době v Belgii, Německu, Itálii, Nizozemsku a Turecku uskladněno přibližně 100 amerických jaderných bomb. Tento seznam se pravděpodobně rozšíří. Polsko rovněž oznámilo, že se chce k programu připojit v říjnu 2022.

Podle mezinárodních dohod patří tyto zbraně Spojeným státům a právě Spojené státy na ně dohlížejí. V případě potřeby však mohou být americké jaderné zbraně poskytnuty spojencům. Problémem je, že v současnosti jde o výkonné, ale zastaralé zbraně.

B61 – relikt studené války

Raná verze bomby byla vyvinuta počátkem 60. let, ale v Evropě jsou nyní k dispozici varianty B61-3 a B61-4, pocházející z konce 70. let. Mají schopnosti, které u dřívějších verzí nebyly k dispozici, například nastavitelnou sílu výbušniny (od 0,3 do 45 nebo 170 kt), a samotná bomba je vybavena zařízením pro zvýšení stability v první sestupné fázi tím, že se otáčí.

Přesnost bomby je však značně omezená, protože B61 je pomalu padající bomba. Při pádu z letadla padá působením gravitace a cestou uvolňuje padák. Ten plní dvě funkce.

První z nich je umožnit nosiči bomby, aby se před jejím výbuchem vzdálil do bezpečné vzdálenosti a mohl ji shodit z malé výšky. Padák má také zpomalit sestup natolik, aby bomba B61 a její mechanismy přežily pád na zem (neplatí pro verzi B61-11). To je způsobeno možností nastavit rozbušku tak, aby nezpůsobila výbuch při dopadu na zem, ale až v okamžiku, kdy je bomba již na zemi, a to 31 sekund po jejím svržení, jak uvádí server Airforce Technology.

Schopnosti bomby B61

Další zajímavou funkcí je možnost ručního zneškodnění bomby. Zadáním příslušného kódu je možné aktivovat spínač, který deaktivuje mechanismus způsobující detonaci a zajistí, že bomba nevybuchne. Takto ošetřená bomba B61 musí být vrácena výrobci, který jej může uvést zpět do provozu.

Výše zmíněná verze B61-11 je určena pro letoun B-2 Spirit (a v budoucnu také pro B-21 Raider) a má mírně odlišnou konstrukci od ostatních variant. Je vybavena zesíleným penetrátorem a postrádá padák. Jejím účelem je proniknout hluboko do země a explodovat pod povrchem, což jí umožňuje účinně poškodit podzemní zařízení nebo struktury různých opevnění.

Modernizace bomby B61

Slabost taktického jaderného arzenálu uloženého v Evropě si Spojené státy uvědomily již před více než deseti lety. Řešením problému se ukázal být plán na hlubokou modernizaci bomb B-61.
Ačkoli původní, téměř 60 let starý design byl částečně zachován, nová verze, označená B61-12, nabízí zcela nové možnosti.

Klíčovou změnou, kromě hlavice s programovatelnou silou výbušniny (0,3 – 50 kt), je použití nové ocasní části, která umožňuje aktivní řízení letu bomby. Díky tomu a použití navigačního modulu se z bomby B61-12 stala přesná zbraň.

Umožňuje likvidovat důležité cíle menší silou výbušniny, čímž se snižuje poškození okolí, kontaminace nebo velikost oblaku radioaktivního prachu.

Navzdory této významné změně Američané neodstranili největší slabinu bomby, a to její riskantní způsob útoku. Důvodem je skutečnost, že bomba B61-12 musí být stále dopravena velmi blízko cíle, což znamená vystavení jeho nosiče vysokému riziku.

Evropské nosiče bomb B61

Pro zúčastněné země je to důležité, protože (s výjimkou Turecka) musí zajistit, aby jejich letectvo mohlo použít zbraň velmi krátkého dosahu, která musí být dopravena téměř nad samotný cíl.

To je jeden z důvodů, proč Německo a Itálie stále provozují letité úderné letouny Panavia Tornado, které mají schopnost létat rychle ve velmi malé výšce.

Belgie a Nizozemsko mají k tomuto účelu určené letouny F-16AM/BM. Schopnost používat toto vybavení a postupy spojené s použitím bomb B61 jsou pravidelně procvičovány. Letos k tomu slouží manévry Steadfast Noon 22, kterých se účastní i Polsko, jak píše server Mil.

Atomový tandem: F-35A a B61-12

Problém se stárnoucí flotilou evropských nosičů jaderných bomb bude brzy vyřešen. Účastníci programu sdílení jaderných zbraní se bez výjimky rozhodli pro nákup amerických letounů F-35A, které mohou nést bomby B61-12.

Schopnosti těchto letounů spojené s jejich schopností prolomit a neutralizovat nepřátelskou protivzdušnou obranu částečně kompenzují rizika spojená se specifičností útoku bombami B61.

Jejich nejnovější verze dorazí do Evropy dříve, než bylo původně plánováno. Místo zahájení dodávek na jaře 2023 chtějí Američané v reakci na agresivní politiku Ruska dodat nové zbraně již v prosinci 2022.

Zdroj: redakce, thedefencepost.com, airforce-technology.com, mil.in.ua