Americké vesmírné síly se dnes připravují na start vesmírného letounu X-37B. Slouží jako testovací základna

Vesmírné síly Spojených států (USSF) a společnost SpaceX se připravují na start sedmé mise orbitálního testovacího letounu X-37B. Start sedmé mise X-37B je naplánován na 10. prosince 2023 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.

Dva letouny X-37B vyrobené společností Boeing, dosud uskutečnily celkem šest misí, přičemž každá z nich byla delší a ambicióznější než ta předchozí.

Sedmá mise, známá také jako OTV-7 (Orbital Test Vehicle-7), bude první, která odstartuje na raketě Falcon Heavy společnosti SpaceX s širokou škálou testovacích a experimentálních cílů. Patří mezi ně provoz v nových orbitálních režimech, experimenty s technologiemi a zkoumání radiačních účinků materiálů NASA. Tyto testy mají zásadní význam pro zajištění bezpečného a odpovědného provozu ve vesmíru pro všechny uživatele vesmírné oblasti.

Kosmický letoun X-37B, který poprvé odstartoval v dubnu 2010, dosud během svých předchozích misí nasbíral celkem 3 774 dní ve vesmíru. V rámci těchto misí byly úspěšně provedeny experimenty s různými technologiemi, včetně technologie Naval Research Laboratory určené k využití sluneční energie a přenosu energie na zem, testování účinků dlouhodobého vystavení organickým materiálům ve vesmíru pro NASA.

Vesmírné síly nezveřejnily mnoho podrobností o misi X-37B. I v minulosti zůstávala většina užitečného nákladu, který kosmické letouny vynášely, utajena a neočekává se, že by tomu při tomto letu bylo jinak.

Je však známo, že X-37B slouží především jako testovací základna pro nové technologie, mezi něž patří i některé nové průzkumné přístroje. Vedle vojenského vybavení nese X-37B také některé civilní výzkumné náklady. Při tomto letu se například plánuje vzlétnout experiment NASA Seeds-2, který má po delší dobu zkoumat vliv kosmického záření na semena.

Zdroj: Inceptivemind