Americké rakety na ruských odpalovacích zařízeních? Díky Česku a Polsku je to možné
Američané ve svém nejnovějším balíčku pomoci uvedli protiletadlové rakety RIM-7 Sea Sparrow, které lze díky Česku a Polsku použít na ruské protiletadlové systémy. Vysvětlíme vám, jak je to možné.
Střely RIM-7 Sea Sparrow byly vyvinuty v 60. letech 20. století na základě staršího typu AIM-7E Sparrow, ale od té doby byly střely RIM-7 Sea Sparrow několikrát modernizovány, takže nejnovější varianta RIM-7P, vyráběná od roku 1994, má s prvním typem RIM-7E společné pouze tělo.
V roce 2004 byla do služby zavedena nová střela RIM-162 ESSM (Evolved Sea Sparrow Missile), která nahrazuje starší RIM-7P (novinka může používat stará odpalovací zařízení). Raketa RIM-162 ESSM je důkladně přepracovanou verzí starší rakety, kde byl mimo jiné použit nový raketový motor s vektorováním tahu, který výrazně zvyšuje manévrovací schopnosti nové konstrukce.
Střely RIM-7 Sea Sparrow mohou letět rychlostí Mach 3 (993 m/s) a používají poloaktivní naváděcí systém, což znamená, že obsluha odpalovacího zařízení musí cíl osvětlovat, dokud nedojde k zásahu. Je to proto, že tyto střely (AIM-7, RIM-7 nebo Aspide) nemají na palubě vlastní radar a jsou naváděny radarovými vlnami odraženými od cíle. Naproti tomu tříštivé hlavice o hmotnosti 40,5 kg ničí cíle.
Americké rakety odpálené z ruských odpalovacích zařízení – Polsko a Česká republika pomohly
Připomeňme, že v roce 2000 pracovaly Wojskowe Zakłady Uzbrojenia Nr 2 v Grudziądzi (WZU-2) na kombinaci amerických raket RIM-7 Sea Sparrow / RIM-162 ESSM s odpalovacím zařízením 2K12 Kub. Výsledek práce v podobě prototypu byl představen na veletrhu MSPO v roce 2007, a přestože polské ministerstvo obrany nezaujal, specifikace návrhu byla zachována a možná již byla poskytnuta Ukrajincům.
Stojí za zmínku, že Ukrajina má řadu stavebnic 2K12 Kub a 9K37 Buk odvozených od této konstrukce, jejichž úprava by měla být rovněž možná. To by Ukrajincům umožnilo získat prostředek, který by byl schopen bojovat s cíli na vzdálenost až ~30 km a pohybovat se s maximální rychlostí až ~15 km.
Druhou možností je česká modernizace stavebnic 2K12 Kub od společnosti RETIA ve spolupráci s MBDA, která by umožnila použití střel AIM-7E nebo Aspide 2000 s podobnými vlastnostmi.
Additionally, around the same time Czech company RETIA in cooperation with European missile manufacturer MBDA adapted Aspide 2000 surface-air missile (a derivative of Sea Sparrow RIM-7E with better engine and seeker) to the same Kub 2K12 system.
— D. mojavensis ?? ??⬛? Ї (@Dmojavensis) January 6, 2023
-> pic.twitter.com/PDm4CBvwti
Kromě Ruska prakticky nikdo nevyrábí rakety pro své protiletadlové systémy, takže jakmile Ukrajinci vypálí své zásoby raket, ruské protiletadlové systémy se stanou nepoužitelnými. Pokud budou mezitím ruská odpalovací zařízení použita k odpálení raket RIM-7 a podobných střel, Ukrajina již nebude nucena šetřit své protiletadlové systémy.
Země NATO mají stále velké zásoby použitelných raket RIM-7P, jejichž likvidace by byla poměrně nákladná. Ty mezitím připadnou Ukrajině, která je bude moci využít k obraně proti starším letounům, vrtulníkům, řízeným střelám někdy i bez hlavic a/nebo bezpilotním letounům, zatímco si ponechá systémy jako Patriot, NASAMS nebo IRIS-T pro cennější cíle.
Zdroj: The Drive