Americká obluda Typhon. Odpalovací systém umí útočit na cíle vzdálené tisíce kilometrů

Americké pozemní síly úspěšně otestovaly nový prototyp odpalovacího zařízení Typhon. Úspěšné zkušební odpálení střely Tomahawk znamená, že americká armáda bude schopna sama útočit na cíle vzdálené tisíce kilometrů, bez zapojení letectva nebo námořnictva, jak uvádí web The Drive.

Odpalovací zařízení Typhon se podobá návěsu namontovanému na tahači a v této podobě může urazit velké vzdálenosti. Jakmile se dostane do palebné pozice, střecha návěsu se otevře a umožní zvednutí odpalovacího zařízení do odpalovací pozice.

Odpalovací zařízení v této podobě mají řadu výhod: jsou mobilní a snadno se skrývají a jejich vzhled znesnadňuje jejich sledování a lokalizaci. Podobným způsobem jsou konstruována i muniční vozidla a mobilní velitelské středisko.

V průběhu let podobné zbraně vyvinul SSSR a Rusko, které postavilo například komplex Barguzin – odpalovací zařízení balistických raket ukrytá v železničních vagonech.

Testy odpalovacího zařízení Typhon

V roce 2023 bylo odpalovací zařízení Typhon použito k odpálení protiletadlové střely SM-6 (RIM-174 Standard Missile 6). Jedná se o více než 6 metrů dlouhou střelu, která je určena jak proti letadlům a vrtulníkům, tak proti balistickým střelám v terminální fázi letu, kdy začínají klesat ke svému cíli velmi vysokou rychlostí. Maximální dolet střely SM-6 se odhaduje na úctyhodných 370 km.

Po protiletadlové střele přišel čas vyzkoušet odpalovací zařízení se zcela jinou zbraní. Test, provedený 27. června, zahrnoval odpálení řízené střely BGM-109 Tomahawk z letounu Typhon.

Tato zbraň, zavedená do výzbroje v roce 1983, má velmi dlouhý dolet, téměř 900 až přes 2 500 km v závislosti na variantě. Tomahawky, které jsou neustále vyvíjeny a modernizovány, mají poměrně nízkou rychlost kolem 880 km/h.

Jejich klíčovou výhodou je schopnost létat ve velmi malé výšce s ohledem na terén, což znesnadňuje jejich odhalení a sestřelení. Střely tohoto typu používané v současnosti nesou pouze klasické bojové hlavice, bez jaderného nákladu.

Nové schopnosti pro pozemní síly USA

Vypouštění raket Tomahawk z pozemního odpalovacího zařízení znamená velmi důležitou změnu: až dosud byly tyto zbraně vybavením amerických válečných lodí a byly zodpovědné za provádění úderů na dlouhé vzdálenosti proti cílům ve vnitrozemí. Přenesení této schopnosti také na pozemní jednotky je na jedné straně revoluční změnou a na druhé straně částečně návratem ke stavu před více než 30 lety.

Myšlenka odpalování raket Tomahawk z pozemního odpalovacího zařízení skutečně není nová. Americká armáda měla takový systém již na konci studené války. V letech 1981 až 1992 používala komplety BGM-109G Gryphon s raketami GLCM Tomahawk vybavenými jadernými hlavicemi, ale po rozpadu SSSR byly tyto zbraně staženy.

Zdroj: redakce, thedrive.com