Americká armáda se stále více podobá Rusům. Má k tomu pádný důvod

Opposing Force je termín používaný Velitelstvím pozemních sil americké armády, který označuje nejen přepracované vlastní vybavení, které se stává podobným vozidlům používaným ruskými pozemními silami, ale také pořízené originální stroje různých typů.

V americkém letectvu takovou roli hraje 57. křídlo dislokované na letecké základně Nellis v Nevadě a zejména 64. a 65. agresorská letka, jejichž piloti létají na stíhačkách F-16 Fighting Falcon a F-15 Eagle. V americké armádě má naopak takovou úlohu 11. obrněný jezdecký pluk.

Ten má k dispozici řadu typů vozidel, která se ve Fort Irwin v Kalifornii používají k realističtějšímu provedení četných výcvikových kurzů pro americké vojáky. Jeden takový kurz se konal v Národním výcvikovém středisku od 30. listopadu do 13. prosince a vojenský personál se během něj mohl seznámit nejen se starou technikou, kterou léta používal k pilování svých bojových dovedností, ale i s novými typy.

Vozidla napodobující ruská vozidla

11. obrněný jezdecký pluk prozradil, že součástí vybavení byla vozidla určená k imitaci ruské techniky obrněný transportér BTR-87, lehké víceúčelové vozidlo GAZ Tigr a také francouzská samohybná kanónová houfnice CAESAR.

Obrněné Strykery slouží jako napodobeniny BTR, nenahraditelné a úsporné Humvee hrají roli Tigru a nákladní automobily řady FMTV napodobují francouzské dělostřelecké houfnice CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’Artillerie) ráže 155 milimetrů staršího typu namontované na nákladních automobilech Arquus Sherpa 6 × 6. Zvláště zajímavé jsou BTR-87, které se v současné době běžně nepoužívají a není zcela jasné, jakého nepřítele mají hrát, jak píše server Military.

BTR-87 je ruský vývojový projekt soukromého sektoru a prototyp byl dokončen v letech 2014 až 2015. Vozidlo bylo veřejně představeno v roce 2017, ale ruská armáda o něj neprojevila okamžitý zájem a není jasné, zda se vůbec někdy dostalo do služby.

Vozidlo Tigr naproti tomu používá především ruská armáda, ale našlo si cestu i do ozbrojených sil mnoha dalších zemí. Spoluvýrobcem vozidla s místním označením YJ2080 Sentinel je také Čína. Přítomnost francouzských kanónových houfnic se může zdát záhadná, ale jen zdánlivě, protože 11. obrněný jezdecký pluk se může stát i spojeneckou silou a bojovat po boku amerických vojáků.

40 let OPFOR

Rozsáhlé pouštní oblasti se opět staly ideálním prostorem pro použití tanků, samohybných houfnic, obrněných transportérů a dalších těžkých zbraní při velkých konvenčních cvičeních. Díky velké rozloze a rozmanitosti dostupné techniky, stejně jako zkušenostem instruktorů a vojáků, se stává možné hostit dílčí jednotky vyjíždějící na zahraniční mise na rotačním principu.

Již více než čtyřicet let zde jednotky americké armády a Národní gardy provádějí realistické válečné hry a zdokonalují své dovednosti. Zařízení ve Fort Irwin bylo ostatně založeno v roce 1979 na základě zkušeností z jomkipurské války. Téměř okamžitě sem byly přesunuty již dříve pořízené tanky T-54 a PT-76, krátce nato následoval pásový transportér MT-LB, kolový transportér BTR-60 a základní tank T-62, systémy protivzdušné obrany S-75 a radar P-12. Kromě toho byly upraveny tiltrotory UH-1 Huey, které sloužily jako ikonické sovětské bitevní vrtulníky Mi-24 a Mi-8. V roce 1979 byly v Irwinu zahájeny cvičení na bitevních vrtulnících.

Dnes je stav techniky nesrovnatelně větší. Kromě pořizování životaschopných vozidel se velení americké armády zaměřilo také na vizuální úpravy jednotek, které vlastní. První významná injekce vybavení přišla v 80. letech po demobilizaci techniky používané ve Vietnamu.

Fort Irwin obdržel velké množství lehkých tanků M551A1 Sheridan, které byly vybaveny sadami pro vizuální modifikaci (VisMod). Tím byl zajištěn ekvivalent sovětských BMP-1, samohybných protiletadlových kompletů ZSU-23, tanků T-55, dělostřeleckých systémů 2S3, tanků T-80 a samohybných houfnic 2S1 Gvozdyk ráže 122 mm.

Postupem času byly Sheridany považovány za neekonomické a byly nahrazeny obrněnými transportéry M113A3 pod souhrnným označením Opposing Forces Surrogate Vehicle (OFSV). Napodobovaly mnoho typů sovětské techniky: základní tanky T-72, T-80 a T-90, obrněná vozidla BRDM-2 a BMP-2 a dokonce i soupravy ZSU-23-4 Šylka (později na bázi houfnice M109 ráže 155 mm).

Pro tvorbu VisModů se používala především skelná vlákna a epoxidová pryskyřice s využitím oblíbených transportérů, což snížilo náklady a přispělo k rychlejšímu vývoji upravených vozidel. Později bylo spočítáno, že provozní náklady OFSV byly minimálně o 50 % nižší než u Sheridanů.

Hollywoodská společnost ve službách americké armády

V listopadu 2019 vyrobil Úřad národní gardy za významné spolupráce společnosti Westefx sadu pro vizuální úpravy vozidel M1097 HMMWV americké armády. Hollywoodská společnost zabývající se speciálními efekty zajistila, že americká armáda měla k dispozici vybavení, které simulovalo vozidla ruské výroby.

Makety od kalifornské společnosti, která se dříve podílela na tvorbě speciálních efektů pro filmy o Jamesi Bondovi, Muži v černém II a sérii Únos, umožnily realističtější výcvik brigádních bojových týmů americké armády. Vozidla M1097 HMMWV se proměnila v základní tanky T-72 a obrněné transportéry BTR-90 a předvedla je na cvičišti Orchard Training Center ve státě Idaho, jak uvádí web Global Security.

K přestavbám byly použity plasty, sklolaminát, plech a plátno, některé součásti byly nafouknuty a samotný vývoj a provedení byly považovány za nákladově efektivní a měly být cenově výhodnou alternativou skutečných vozidel. Po instalaci na vozidla Humvee vypadají tyto komponenty jako americká vozidla T-72 nebo BTR-90.

Opoziční síly se v Národním výcvikovém středisku ve Fort Irwin neustále modernizují a v poslední době spoléhají na VisMods jako na mnohem levnější ekvivalent skutečných vozidel. Ve středisku hostí vojáci z 11. obrněného jezdeckého pluku (Blackhorse Regiment) různé brigádní týmy americké armády, které zde testují své dovednosti a zdokonalují se v bojové taktice.

Cvičné prostory s fiktivním nepřítelem by měly být vybaveny vozidly vizuálně upravenými do role základních tanků T-14, těžkých bojových vozidel pěchoty T-15, bojových vozidel pěchoty Kurganiec, kolových obrněných transportérů Bumierang, lehkých tanků Type 15 nebo základních tanků Type 99A, aby se vojáci účinně připravili na případné operace na bojišti. Změna geopolitického protivníka Spojených států, který zaměřuje svou pozornost na oblast Indopacifiku, nás vede k přesvědčení, že se v budoucnu ve Fort Irwin objeví ve velkém počtu vozidla simulující vybavení ozbrojených sil ČLR.

Zdroj: redakce – autorský text, military.com, globalsecurity.org, Wikipedia