Američané se připravují na hurikány. Staví odolné, dvoulopatkové větrné turbíny

V USA jsou pobřežní větrné farmy u východního pobřeží ohroženy stále silnějšími a častějšími hurikány, vytvářejícími se nad Atlantským oceánu. Jen mezi červnem a listopadem letošního roku se předpovídá až šest hurikánů o rychlosti větru 178 km/h nebo vyšší. Jak se s tím vypořádají větrné turbíny?

Podle webu InterestingEngineering se tým výzkumníků z Coloradské univerzity (CU) Boulder inspiroval přírodou a postavil větrné turbíny, které zvládnou i silné hurikány stejně jako palmy. Výzkumnice Lucy Pao a její výzkumný tým z CU Boulder se podívali na palmy, aby zjistili, jak odolávají silným větrům. Své poznatky potom náležitě využili. Zjistili, že rotory větrných turbín, jejichž povrch směřuje od větru, jsou lehčí a vyrobeny z menšího množství materiálu, a proto mohou být pružné a při silném větru se snadno ohnou, místo aby se zlomily.

Ve spolupráci s National Renewable Energy Laboratory (NREL) a dalšími americkými univerzitami vyvinuli vědci rotor (Segmented Ultralight Morphing Rotor (SUMR), dvoulopatkovou, 53,38 kilowattovou turbínu. Během posledních čtyř let výzkumníci zjistili, že funguje konzistentně a efektivně.

Nové větrné turbíny jsou vybaveny softwarem, který řídí výrobu proudu s maximální efektivitou.

Přestože má SUMR-D konstrukci dvoulopatkové turbíny, výsledky výzkumu lze aplikovat i na třílopatkové turbíny, které jsou převládající. Výzkumníci již zahájili práci i na turbínách, které by jednoho dne mohly generovat 25 MW a dokonce 50 MW energie.

Další fází výroby dvoulopatkových turbín je testování odolnosti během hurikánu.

Zdroj: interestingengineering.com