Američané odtajnili instruktážní video pro přežití letců po fiktivním jaderném bombardování Sovětského svazu
Americký Národní úřad pro archivy a záznamy (NARA) odtajnil nahrávku, kterou v 60. letech 20. století připravilo Velitelství strategického letectva. Materiál 5363 vznikl v období studené války a měl výcvikový charakter. Jeho hlavním účelem bylo seznámit piloty a členy posádek bombardérů B-52 s ničivými účinky detonace jaderných zbraní a s plánem bezpečného návratu domů, píše web the Avionist.
Materiál 5363 byl vytvořen v roce 1960 a do dnéšní doby byl tajný. Americký Národní archiv se nedávno rozhodl zveřejnit záznam spolu s dalšími výcvikovými videozáznamy a zprávami, které v 60. letech připravilo Velitelství strategického letectva (SAC). Záběry nesou název „Jaderné účinky během dodávkových misí SAC“ a zachycují misi bombardéru B-52, který se vydal nad Sovětský svaz s úkolem zničit konkrétní cíl.
Jde samozřejmě o fiktivní záběry, které měly podle úřadu NARA seznámit piloty a členy posádek letectva s ničivými účinky detonace jaderných zbraní a s podrobnými plány, které velení vypracovalo, aby posádkám pomohlo vyhnout se nebezpečí, jež hrozí při pohybu na jaderném bojišti.
Hlas na videu ujišťuje, že letectvo zvážilo možný dopad výbuchů na posádky letadel a připravilo „funkční plán pro každý let do cílové oblasti a z ní“. Hlas dodává, že posádky se mohou bezpečně vrátit domů, pokud budou letový plán striktně dodržovat.
Materiál 5363 zobrazuje situaci, která se naštěstí nikdy ve skutečnosti nestala. Upozorňuje však na roli a účel strategických bombardérů Boeing B-52 Stratofortress, vyvinutých mimo jiné k přenosu jaderných bomb. Přestože byl letoun B-52, známý také jako „létající pevnost“, vyvinut před více než 70 lety, je dodnes důležitou součástí americké strategické letecké flotily a jeho podoba vyvolává velké vzrušení – zejména mezi fanoušky letectví.
Bombardér B-52 byl vyvinut jako nástupce těžkého bombardéru Convair B-36 Peacemaker. Stroj byl zalétán v roce 1952 a sériová výroba byla zahájena o tři roky později. „Létající pevnost“ byla připravena plnit nejrůznější mise, včetně strategických útoků, zachycování vzdušných cílů nebo ofenzivních námořních a protiletadlových operací. Podle společnosti Boeing je B-52 bombardér s největší bojovou schopností v inventáři USA. Tuto pověst ovlivňuje mimo jiné jeho dlouhý dolet, nosnost a schopnost nést jaderné i konvenční (a v budoucnu i hypersonické) zbraně, stejně jako jeho bezproblémová a relativně levná údržba.
Americký strategický bombardér může nést celkem více než 31 tun munice a může létat rychlostí přesahující 1 000 km/h při maximálním dostupu více než 15 000 m. Stroj je vybaven pokročilými zaměřovacími a průzkumnými bunkry, což výrazně zvyšuje bojovou účinnost bombardérů B-52 i za ztížených povětrnostních podmínek. Kromě toho může bombardér doplňovat palivo ve vzduchu, přičemž dolet na jedno doplnění paliva činí více než 14 000 km. Američané letouny neustále modernizují, aby splňovaly požadavky moderního bojiště a zůstaly ve službě co nejdéle.
Zdroj: the Avionist