Američané objednali nové jaderné ponorky. Budou určené k útokům na nepřátelské lodě
Společnost Newport News Shipbuilding (NNS), kterou vlastní loďařský konglomerát Huntington Ingalls Industries, oznámila, že podepsala dodatek k rámcové smlouvě, podle níž postaví dvě víceúčelové jaderné ponorky Virginia Block V. Jedná se o nejmodernější americké ponorky s jaderným pohonem určené k útokům na nepřátelské lodě, odpalování řízených střel, průzkumu a podpoře speciálních sil, píše web Breaking Defense.
Cena jedné ponorky tohoto typu činí přibližně 2,4 miliardy dolarů, v přepočtu cca 52 miliard Kč. Tyto prostředky jsou nezbytné pro stabilitu a předvídatelnost podnikání tisíců subdodavatelů po celé zemi, kteří se podílejí na programu stavby lodí typu Virginia. „Stavba ponorek je jedním z pilířů naší společnosti a hodláme i nadále poskytovat americkému námořnictvu nejmodernější plavidla, která tvoří bezpečnost naší země,“ řekl Jason Ward ze společnosti NNS Shipbuilding.
Newport News Shipbuilding je jednou ze dvou amerických loděnic vyrábějících jaderné ponorky a je také největší loděnicí vyrábějící válečné lodě. Závod, který se může pochlubit 135letou historií, zaměstnává 43 000 pracovníků ve všech svých divizích. Ačkoli se toto číslo může zdát obrovské, ve skutečnosti se americké loděnice potýkají s nedostatkem pracovních sil.
V současné době se potýkají se snižováním stavů, které zachvátilo lodní průmysl od konce studené války. Stavba jaderných ponorek vyžaduje nejen vysokou kvalifikaci, ale také zvláštní bezpečnostní podmínky a utajení. Problémem proto není primárně přijímání nových pracovníků, ale jejich dlouhodobé školení.
Pracovní kůň amerického námořnictva
Plavidla typu Virginia jsou nejpočetnějším typem ponorek v americkém námořnictvu. Geneze plavidel typu Virginia sahá do počátku 90. let 20. století, kdy se začalo pracovat na jejich konstrukci, aby nahradily starší ponorky typu Los Angeles. Nové lodě měly být zároveň levnější než ponorky typu Seawolf. Jejich konstrukce se zaměřila na minimalizaci akustických emisí, což jim umožnilo operovat v režimu stealth i v mělkých pobřežních vodách.
Lodě Virginia Block V jsou dlouhé asi 140 metrů a mají výtlak asi 10 000 tun. Jsou vybaveny jaderným pohonem (jeden reaktor S9G o výkonu 210 MW), který jim umožňuje zůstat pod vodou po dlouhou dobu bez nutnosti výměny vzduchu, dobíjení baterií nebo doplňování paliva. Hlavním omezením jsou odebírané zásoby potravin a psychická odolnost posádky čítající 135 důstojníků a námořníků. Hlídky obvykle trvají až 90 dní.
Verze Block V je nejnovější inkarnací lodí tohoto typu a oproti předchozím verzím přináší některá vylepšení. Virginia Block V má oproti dřívějším verzím vyšší výkon a schopnost nést zbraně. Toho bylo dosaženo zavedením zbrojního modulu, známého jako Virginia Payload Module (VPM). Tento modul umožňuje lodi nést další křižující střely, čímž se zvyšuje bojová schopnost lodi. V budoucnu by VPM mohl být použit k nesení hypersonických střel. Tuto část lze také využít jako dokovací prostor pro vypouštění a vyzvedávání bezpilotních ponorek a vojáků speciálních jednotek.
Co se týče výzbroje, ponorky Virginia Block V mohou nést celou řadu raket, včetně řízených střel Tomahawk schopných přesně útočit na pozemní cíle vzdálené až 2 000 km. Mohou také nést protizemní a protiponorkové torpéda a střely UGM-84 Harpoon. Celkem mohou lodě nést 40 střel Tomahawk ve vertikálních odpalovacích zařízeních. Torpéda a rakety Harpoon jsou odpalovány ze čtyř torpédometů ráže 533 mm. Zásoba munice činí 25 nábojů.
Zdroj: redakce, breakingdefense.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]