Američané chtějí vrátit na Zemi mamuty. Mohlo by se tak stát už za pět let

Odhaduje se, že za posledních 3,5 miliardy let se po naší planetě pohybovaly více než čtyři miliardy druhů. Devadesát devět procent z nich už vymřelo. Dnešní vědci však doufají, že se jim tyto ztracené druhy podaří znovu „oživit“ během příštích pěti let, jak uvádí server Newsweek.

Biotechnologická společnost Colossal Biosciences se o to snaží právě u dávno vyhynulého obra poslední doby ledové: mamuta srstnatého. Společnost Colossal Biosciences, kterou založili technologický podnikatel Ben Lamm a renomovaný genetik George Church doufají, že pomocí technologie editace genů vytvoří slona odolného vůči chladu, který se velikostí a vzhledem bude velmi podobat svému dávnému předkovi.

Mamuti vyhynuli přibližně před 3 700 lety, ale jejich blízcí genetičtí příbuzní se mezi námi procházejí dodnes. „Když srovnáte slona a mamuta, jsou si velmi blízce příbuzní,“ řekl genetik Church. „Jsou si bližší než afričtí a indičtí sloni.“

Sloni indičtí a mamuti srstnatí mají ve skutečnosti 99,6 procenta společných genů. A právě na těchto zbývajících 0,4 procenta se vědci zaměřují. „Když se podíváte, jsou tam jen malé změny a můžete zavést takové, o kterých si myslíte, že je pravděpodobně učiní odolnými vůči chladu,“ dodal genetik Church. Jinými slovy, tým doufá, že se podaří vytvořit slony indické, kteří budou schopni odolávat mrazivým teplotám v Arktidě.

Proč znovu „vytvářet“ mamuty a posílat je do Arktidy?

Předpokládá se, že se mamuti srstnatí vyvinuli přibližně před 300 000 lety a rozšířili se po Severní Americe, Evropě a Asii. Většina populací mamutů vyhynula asi před 10 000 lety, ačkoli se předpokládá, že poslední populace mamutů srstnatých žila na Wrangelově ostrově na arktické Sibiři až do roku 1650 př. n. l.

Tato zvířata byla obrovská, dorůstala výšky až 4 metry a vážila kolem 6 až 8 tun. Jejich býložravá strava a obrovská velikost jim umožňovaly hrát ústřední roli při udržování zdraví a biologické rozmanitosti ekosystémů, v nichž žili. Dnes je Arktida tvořena převážně mechem, keři a řídkým lesem. V době, kdy zde žili mamuti, se však krajina velmi lišila.

Znovuobnovení všech původních populací v Arktidě by pomohlo obnovit přirozený ekosystém. Kříženci slona a mamuta však dokážou něco, co většina ostatních zvířat nedokáže, a to, že vyvracejí stromy a obnovují travnaté plochy.

Zdroj: redakce, newsweek.com, colossal.com