Alexa je užitečná, někdy nahradí i babičku

Je Alexa při vědomí? A je pravda, že může mluvit hlasem našich blízkých, kteří už tu nejsou? Zprávy posledních dnů učinily věrohodnými otázky týkající se digitální asistentky společnosti Amazon, které byly ještě včera nemyslitelné, píše server Ansa.

Co Alexa je, jak skutečně funguje a také jak se naučila mluvit v jazycích či hlasem babičky, která již není mezi námi?

Gianmaria Visconti, Alexa manažer, vysvětluje: „Umělá inteligence, kterou vyvíjíme, je soubor praktických, modulárních řešení složitých problémů, uspořádaných tak, aby plnily užitečné úkoly. Je to technologie vytvořená k tomu, aby pomáhala a zjednodušovala život, není to však živá bytost.“

A pokud jde o (poněkud znepokojivou) ukázku pohádek, které Alexa předčítá hlasem zesnulé babičky, je třeba nejprve objasnit, že nejde o novou funkci, ale o ukázku stavu technologie s velmi zajímavými důsledky: „Výzva, které čelíme, spočívá v tom, jak řešit stále větší množství problémů se stále menším zásahem člověka a s použitím stále menšího množství dat,“ vysvětluje Visconti. „Jestliže jsme v minulosti museli i pro vytvoření hlasu Alexy nahrát ve studiu mnoho hodin řeči, dnes jsme naopak schopni vytvořit věrohodné hlasy na základě zhruba minutové nahrávky„.
Díky této technologii bude v budoucnu zavádění nových hlasů a jazyků vyžadovat stále méně času a investic a bude možné například vytvářet hlasy se specifickým přízvukem pro ještě přirozenější interakci.

Zdroj: Ansa.it