A to jste věděli? Lidské střevní bakterie mají sex. Dělí se o vitamin B12
Střevní bakterie potřebují vitamin B12 stejně jako vy. Ačkoli se DNA obvykle předává z rodičů na děti, nový výzkum ukazuje, že střevní bakterie si předávají geny prostřednictvím sexu, aby mohly přijímat vitaminy, píše server Phys.
Bez vitaminu B12 nemůže fungovat většina typů živých buněk. V důsledku toho o něj v přírodě panuje silná konkurence. Nová studie Kalifornské univerzity v Riverside ukazuje, že prospěšné střevní mikroby mezi sebou sdílejí schopnost získávat tento vzácný zdroj prostřednictvím procesu zvaného bakteriální sex.
„Tento proces spočívá v tom, že jedna buňka vytvoří otvor, kterou může DNA projít do jiné buňky,“ uvedl mikrobiolog UCR a vedoucí studie Patrick Degnan. Vědci o tomto procesu a jeho schopnosti přenášet mezi organismy tzv. skákající geny vědí již desítky let. Až dosud byla většina studovaných příkladů zodpovědná za to, že pomáhají bakteriálním buňkám zůstat naživu, když lidé požijí antibiotika.
„Z této studie jsme nadšeni, protože ukazuje, že tento proces neslouží pouze k odolnosti vůči antibiotikům. Horizontální výměna genů mezi mikroby se pravděpodobně využívá pro cokoli, co zvyšuje jejich schopnost přežít, včetně sdílení vitaminu B12,“ uvedl Degnan.
Aby Degnan a jeho tým prokázali, co předpokládali, smíchali bakterie, které dokázaly přenášet B12, a některé, které to nedokázaly. Společný pobyt na misce dal bakteriím možnost vytvořit otvor zvaný sex pillus, který přenos usnadňoval. Poté zjistili, že bakterie, které dříve nebyly schopny přenášet B12, byly všechny stále živé a získaly geny se schopností přenášet B12.
Bakteroidy spolu s dalšími bakteriemi také vytvářejí v našich střevech bariérovou vrstvu, která může pomoci omezit vnikání patogenů. Například předchozí výzkum vedený spoluautorem Anselem Hsiaoem, rovněž z Kalifornské univerzity v Riverside, ukázal, že někteří lidé mají ve střevech společenství mikrobů, díky nimž jsou odolnější vůči choleře. Naučit se, jak tyto bakterie udržet zdravé, by mohlo být prospěšné i pro lidi vzhledem k jejich důležitým funkcím.
Zdroj: phys.org