7 neuvěřitelných věcí, které jsme nevěděli, že zvířata umí
Letos nás zvířata všech tvarů a velikostí překvapila úžasnými schopnostmi, o kterých jsme neměli tušení – od posilování až po chůzi po vodní hladině. Portál Science News představil sedm schopností tvorů, které byly v roce 2021 nejvíce ohromující.
Mořští plži, kterým rostou nová těla
Někteří mořští plži rodu Elysia dokáží v rámci velkolepého výkonu regenerace celého těla vypěstovat nové tělo pouze z hlavy. Tento výkon se může hodit, když jsou živočichové napadeni parazity a potřebují nový začátek. Hlava se jednoduše oddělí, odplazí se a naroste z ní zcela nové tělo včetně srdce. Jsou to jediní živočichové se srdcem, o kterých je známo, že se dokáží takto regenerovat.
Veverky, které dělají parkour
Všichni jsme viděli veverky, jak předvádějí smrtící manévry, ale nyní víme více o tom, jak je tito hlodavci provádějí. Stejně jako mistři parkouru, sportu, při kterém lidé skáčou, odrážejí se a šplhají po překážkové dráze, i veverky při skocích odhadují ohybnost větví. Vědci zjistili, že hlodavci používají parkourové skoky ze svislých ploch také ke zpomalení a přistání.
Zvířata, která si vybrala nečekanou kořist
Letošní rok narušil představy o predátorovi a kořisti a odhalil zvířata, která se navzájem krmí překvapivými způsoby. Vědci zjistili, že více než 40 druhů z 11 čeledí pavouků požírá hady, přičemž pomocí lepkavého hedvábí a jedovatých kousnutí si podmaní hady až 30krát větší než oni.
Navíc jedna seychelská želva obrovská zřejmě nepochopila, že želvy jsou mírní býložravci. Byla spatřena, jak pronásleduje, chytá a pojídá celé ptačí mládě, což je první zdokumentovaný příklad želvy lovící kořist.
Brouk, který chodí po vodě, pod vodou
Schopnost vodního běžce chodit po vodě je dost neuvěřitelná, ale tento drobný brouk, který se živí filtrováním vody, to převrací: Chodí po vodě hlavou dolů a drží se vodní hladiny zespodu. Hmyz možná používá malou vzduchovou bublinu, aby si přišpendlil břicho ke spodní straně vodní hladiny, ale jak přesně kráčí, aniž by porušil povrchové napětí vody, zůstává zatím záhadou.
Pták, který napodobuje hejno
Sameček lyrorohého ptáka dostojí svému jménu díky svým vynikajícím hlasovým schopnostem a napodobuje téměř všechny zvuky, které ve svém domově v australském pralese zaslechne – dokonce i motorové pily a fotoaparáty. Nyní vědci zaznamenali ptáka, který napodobuje zvuky několika dalších ptačích druhů najednou – kopíruje tak celou zvukovou krajinu. Je to jediný známý živočich s tímto talentem. Vzhledem k tomu, že lyrovec napodobuje zejména několik poplašných volání, nejsou si vědci jisti, zda se snaží také vydávat poplašné signály, nebo se jen předvádí před partnery.
Pavouci, kteří zvedají kořist až do 50násobku své váhy
Někteří pavouci, včetně černých vdov, dokáží inovativním způsobem využít kladkový systém a zvednout těžkou kořist do výšky, nahoru a do svých sítí pouze pomocí vláken svého hedvábí. Vědci pozorovali, jak pavouci připevňují pramen za pramenem ze své hlavní sítě k velké kořisti, jako jsou ještěrky, přičemž každý pramen byl jen o něco kratší než ten předchozí, takže pružné hedvábí pomalu navíjelo kořist.
Lední medvědi, kteří ovládají zbraně
Lední medvědi někdy zabíjejí mrože tím, že je mlátí velkými kusy kamene nebo ledu. Inuitští lovci již dlouho zaznamenávají lední medvědy útočící tímto způsobem na kořist a přehled historické i moderní dokumentace potvrzuje, že lední medvědi, kteří se ohánějí kameny, jsou skutečným jevem. Tím se lední medvědi zařadili na seznam zvířat používajících nástroje, kam patří i vrány, šimpanzi, sloni a samozřejmě lidé.
Zdroj: Science News