5 -10 metrů pod povrchem Měsíce by mohl být zdroj vody, pocházející z erupcí starověkých sopek

V lednu letošního roku čínský vesmírný program (CNSA) jako první detekoval částečky vody přímo z povrchu Měsíce díky své lunární sondě Chang’e-5. Začátkem tohoto měsíce bylo zjištěno, že ne všechna voda Měsíce pochází z jeho vlastního povrchu, ale část je i ze zemské atmosféry. Nyní nová studie našla nový a nečekaný zdroj vody na Měsíci: z erupcí starověkých sopek.

Výzkum z Coloradské univerzity v Boulderu (USA) byl poprvé zveřejněn 17. května. Spekuluje o tom, že na měsíčních pólech existují vrstvy ledu pocházející ze sopečných erupcí a na některých místech mohou dokonce měřit desítky či stovky metrů.

„Představujeme si to jako námrazu na Měsíci, která se časem vytvořila,“ řekl Andrew Wilcoski, hlavní autor nové studie a postgraduální student na katedře astrofyzikálních a planetárních věd (APS) a laboratoře pro atmosférickou a vesmírnou fyziku. (LASP) na Univerzitě v Boulderu.

Podle webu InterestingEngineering vědci vytvořili počítačové simulace, které použili k obnovení podmínek na Měsíci v době, kdy se předpokládalo, že se vodní zdroje vyvinuly. Zjistili, že starověké měsíční sopky chrlily obrovské množství vodní páry, která se pak usadila na povrchu ve tvaru ledu v měsíčních kráterech.

„Je možné, že 5 nebo 10 metrů pod povrchem jsou velké vrstvy ledu. Měsíc může být pokryt mnohem více vodou, než vědci kdysi považovali za možné, a to z různých zdrojů,“ řekl spoluautor studie Paul Hayne, odborný asistent v APS a LASP.

Vědci se domnívají, že před 2 až 4 miliardami let vybuchly na povrchu Měsíce desítky tisíc sopek, jejichž výsledkem byly obrovské řeky a lávová jezera. Tyto zuřící sopky pravděpodobně také vyvrhly mraky tvořené převážně oxidem uhelnatým a vodní párou, které vířily kolem Měsíce a vytvořily atmosféru na bázi vody. A právě tato atmosféra mohla zanechat led na měsíčním povrchu.

Podle počítačových modelů výzkumníků, mohlo zhruba 41 % vody ze sopek zkondenzovat na Měsíci jako led. Pokud tedy budou vesmírní průzkumníci kopat dostatečně hluboko, mohou najít zdroje vody, které potřebují k uskutečnění měsíčních misí. 

Zdroj: interestingengineering.com