45 let staré sondy NASA, které letí vesmírem jsou nejvzdálenější sestrojené objekty lidmi. Mohou doletět ještě dál
Sondy Voyager-1 a Voyager-2 měly letět pouze do blízkosti Saturnu a Jupiteru. Dnes jsou od Země vzdáleny asi 21 miliard kilometrů, tedy dále než jakýkoli jiný lidmi vytvořený objekt. Pomocí jednoduchého triku mohou doletět ještě dál, píše web Science Alert.
Již nyní vzdálenost, která dělí sondu Voyager-2 od Země, znamená, že data, která vysílá, k nám dorazí až za 22 hodin. NASA však chce, aby sondy dosáhly ještě dále, a jednoduchý trik, který její inženýři vymysleli, to umožní.
Sondy Voyager-1 a Voyager-2 se vydaly na svou vesmírnou pouť v roce 1977. Podle původních plánů měla jejich mise trvat čtyři roky. Měly proletět kolem Saturnu a Jupiteru, ale ukázalo se, že toho zvládnou mnohem více.
NASA proto nejprve rozhodla, že sondy navštíví také okolí Neptunu a Uranu, a nakonec se staly vůbec prvními přístroji, které proletěly za hranice heliosféry (jakési „bubliny“ kolem Slunce). Tím, že sondy Voyager-1 a Voyager-2 opustily heliosféru, poskytují nesmírně cenné informace mimo jiné o vlastnostech této bubliny.

Popsané sondy jsou poháněny generátory, které přeměňují teplo z plutonia na elektřinu. Kvůli slábnutí tohoto zdroje energie bylo nutné vypnout některé palubní přístroje, pochopitelně ty méně důležité. Tímto způsobem se sice snížila spotřeba energie, ale…
Voyager-2 se již tak jako tak blíží absolutním energetickým rezervám. Inženýři NASA však našli způsob, jak životnost sondy prodloužit. Jde o přesměrování části elektrické energie z bezpečnostního systému do vědeckých přístrojů.
Bezpečnostní systém proti výkyvům napětí bude tedy deaktivován, přičemž hrozí jeho selhání. Pokud však k selhání nedojde, bude možné pokračovat v misi dokonce až do roku 2026. Jedná se tedy o riziko, které se vyplatí podstoupit.
Prozatím bylo rozhodnuto, že tato změna bude provedena na sondě Voyager-2. Je však možné, že k přesunu energie dojde i na sondě Voyager-1. Její situace je poněkud lepší, protože jeden z přístrojů sondy Voyager-2 již před časem selhal, což snížilo spotřebu energie.
Zdroj: Science Alert