3D tisk srdce: Vědci vytvoří funkční lidské srdce pomocí 3D bioprintingu a budou ho implantovat do živého prasete

Multidisciplinární tým z Stanfordovy univerzity získal federální grant ve výši zhruba 570 milionů korun s ambiciózním cílem: vytvořit plně funkční lidské srdce pomocí 3D bioprintingu a implantovat ho do živého prasete. Tento výzkum je považován za průlomový ve svém oboru.

Bioprinting: Co to je?

Bioprinting je technologie, která umožňuje 3D tisk živých tkání buňku po buňce. Dnešní metody 3D bioprintingu jsou mnohem sofistikovanější než dříve. Výzkumný tým používá reaktory schopné produkovat miliardy specializovaných srdcových buněk, které fungují jako „inkoust“ pro bioprinter (pozn. red.: bio tiskárnu). Tým bude schopen generovat dostatečné množství buněk pro srdce každé dva týdny, píše web Stanford News.

Proč je to důležité?

Schopnost vytvořit funkční orgány na míru má nesmírný potenciál pro zlepšení zdravotní péče. Bioprintované orgány by mohly být geneticky identické s pacientem, což by značně snížilo riziko odmítnutí transplantátu.

Komerční využití takovýchto orgánů je možná ještě několik desetiletí vzdálené, tento výzkum může sloužit jako důkaz konceptu, který urychlí vývoj v oblasti orgánového inženýrství.

Průlomová práce týmu na Stanfordově univerzitě je zaslouženě považována za milník v biomedicínském výzkumu. Pokud se jim podaří vytisknout plně funkční lidské srdce, otevřou se dveře k nové éře v lékařské vědě a léčbě.

Zdroj: Stanford News