18 tisíc let staré mumifikované štěně bylo nalezeno na Sibiři zamrzlé v permafrostu. Je to vlk, nebo pes?

V nové studii zaměřené na domestikaci psů, výzkumníci analyzovali genom 18 tisíc let starého mumifikovaného štěněte spolu s genomy 72 starověkých vlků. Štěně, které bylo nalezeno zmrzlé v sibiřském permafrostu, dostalo přezdívku Dogor. Byl to pes nebo vlk? 

Podle webu LiveScience byla zvířecí mumie zcela neporušená, se srstí i fousky. Zpočátku vědci nedokázali říct, zda je to štěně vlka nebo psa, ale nová analýza odhalila, že to byl vlk a že nebyl příbuzný s nejstaršími psy. 

„Víme, že psi byli prvním zvířetem, které bylo domestikováno již v době ledové,“ řekl Anders Bergström, postdoktorand v oboru starověké genomiky na Francis Crick Institute v Londýně. 

Dogorův genom byl jedním z 66 nikdy předtím sekvenovaných starověkých vlčích genomů, které studoval Bergström a jeho kolegové. Ti se také zabývali genomy pěti dříve sekvenovaných starověkých vlků a jednoho starověkého typu divokého psa, který se dodnes vyskytuje v Asii.

Vědci hledali odpovědi, odkud se vzali domestikovaní psi (Canis lupus familiaris). Je jasné, že psi byli domestikováni z vlků (Canis lupus), ale geny moderních vlků se v průběhu věků příliš změnily. K určení nejbližších vlčích předků prvních psů je důležité zkoumat vlky z doby, kdy byli psi domestikováni, před asi 30 000 lety až 14 000 lety. 

Vlkům se dařilo po celou dobu ledovou. Vědci zjistili, že psi jsou blíže příbuzní starověkým vlkům z východní Eurasie než starověkým vlkům ze západní Eurasie. „To naznačuje, že k domestikaci nejspíš došlo někde na východě, v Asii a pravděpodobně ne v Evropě,“ řekl Bergström. 

V severovýchodní Sibiři, kde byl Dogor nalezen, nebyl zaznamenán genetický přechod mezi vlkem a psem. Vlci v této oblasti nejsou psům příbuzní.

Zdroj: livescience.com