108 tun plastů vylovených z Tichého oceánu? Nezisková organizace má ambiciózní plány

Vědci již desítky let bijí na poplach, že odpadky v oceánech představují závažný problém, který ničí vodní ekosystémy. Nezisková nadace The Ocean Cleanup vzala věci do svých rukou a oznámila vylovení více než 108 tun plastů z Tichého oceánu. To je teprve začátek. Další plány organizace jsou velmi ambiciózní.

The Ocean Cleanup je nezávislá nezisková nadace. V roce 2013 ji založil nizozemský podnikatel Boyan Slat a od té doby pracuje na technologických řešeních, která mají pomoci vyčistit oceán od odpadků, jak píše server Bright Vibes.

Malý velký úspěch

Nadace v tiskové zprávě oznámila, že se jí podařilo vylovit více než 108 tun plastů, které jsou součástí Velké tichomořské odpadkové skvrny. To se podařilo v rámci projektu System 002 s příznačným názvem Jenny. Jedná se o dlouhou zakřivenou bariéru, která postupuje rychlostí několika kilometrů za hodinu. Odpadky se usazují na velkých sítích a poté se převážejí na loď, kde se třídí a zpracovávají na recyklovatelné materiály. Fungování systému 002 si můžete prohlédnout na videu, které nadace připravila:

108 tun je ve srovnání s objemem celé Velké tichomořské odpadkové skvrny malé číslo. Odpadky v něm seskupené váží asi 100 000 tun, což je zanedbatelné v porovnání toho, co vylovil projekt The Ocean Cleanup. Nadace nicméně zůstává optimistická a konstatuje, že bude stačit ještě tisíc podobných kurzů a skvrna zcela zmizí.

Další plány organizace Ocean Cleanup jsou ještě ambicióznější. Společnost Slat právě oznámila, že dalším cílem nadace je vylovit a recyklovat nejméně 1 000 tun plastů. K tomu přispěje nový systém 3, vylepšená verze technologie pro sběr odpadků z oceánu.

Co je to Velká tichomořská odpadková skvrna?

Velká tichomořská odpadková skvrna je velké shlukování odpadků, které se vznáší v otevřených vodách mezi Havají a Kalifornií. Objevil ji v roce 1988 americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA, National Oceanic and Atmospheric Administration), ale na veřejnosti ji zpopularizoval oceánograf a známý kapitán Charles Moore.

Ukázalo se, že Velká tichomořská odpadková skvrna se stále zvětšuje a v Tichém oceánu bylo za posledních zhruba deset let objeveno několik podobných shluků odpadu. Větší úlomky se pomalu rozpadají na menší – ty jsou požírány mořskými živočichy a také blokují světlo. Tímto způsobem se ztrácí fytoplankton (rostlinný plankton), hlavní zdroj potravy pro velkou část ryb.

Mikroplasty – nová hrozba pro lidské zdraví

Bakterie se také živí odpadky z oceánů a rozkládají je na tzv. mikroplasty, které se dostávají do žaludků mořských živočichů a odtud na lidské talíře. Výzkum jejich vlivu na zdraví stále probíhá, ale již nyní víme, že průměrná koncentrace mikroplastů v lidském těle stále stoupá, což může mít nebezpečné zdravotní následky.

Je třeba bojovat proti odpadkům v oceánech

Kampaň Čištění oceánů je jen kapkou v moři potřeb, nebo spíše v moři odpadků. Přesto nadace učinila důležitý krok v boji proti problému znečištění oceánů. Vždyť přibližně 71 % povrchu Země pokrývá voda a organismy, které ji obývají, tvoří naprostou většinu biosféry naší planety.
Vyčistí Baltské moře od plastů. Důležitá iniciativa společnosti Acer

Zdroj: theoceancleanup.com, brightvibes.com