Tuhle věc z Lidlu za 200 Kč si zamilujete. Udělá váš byt mnohem větší a vzdušnější a jinde stojí 2 000 Kč
S neustále se zvyšujícími cenami nájmů a nemovitostí je mnoho z nás nuceno se uskromnit. Proto si zdaleka ne každý může dovolit tak velký byt či dům, jak by si přál. Zvlášť v případě rodin s dětmi platí, že každý ušetřený centimetr se počítá. Obzvlášť koupelny bývají často velmi malé, proto nejspíš oceníte každou možnost, jak prostorem šetřit.
Jedním z předmětů, které v koupelně velmi často zabírají nemalý prostor, je koš na špinavé prádlo. Pochopitelně se bez něj jen těžko obejdeme, ale existují více i méně úsporné varianty.
Jednou z nich je skládací koš na prádlo, který právě nabízí obchodní řetězec Lidl. Pořídit ho můžete za 199 korun, což je poměrně příznivá cena. Jeho objem je 45 litrů, prádla tedy pojme poměrně dost.
Hlavní výhodou je bytelná kovová konstrukce, která svým technickým řešením připomíná třeba žehlicí prkno nebo sušák na prádlo. Nejen, že koš díky ní snadno přenesete z místnosti do místnosti, ale pokud ho zrovna nepotřebujete, nic nebrání tomu, abyste jej složili a značně oploštělý například zasunuli za skříň.

Malá koupelna nemusí znamenat málo prostoru
Možností, jak ušetřit v koupelně místo, je ale mnohem více. V první řadě si ujasněte, co vše musíte skutečně ukládat přímo v ní a co se naopak může přesunout jinam. Například ručníky zaberou v koupelnové skříňce poměrně mnoho prostoru. Možná, že byste tam ale mohli mít pouze ty, které aktuálně používáte. Ty ostatní se lépe vejdou například do vestavěné skříně v předsíni či ložnici.
Dalším chytrým řešením je využít beze zbytku také stěny. V magazínech nebo na internetu většinou vidíme koupelny s holými stěnami, které zdobí nanejvýš obrázek. V praxi je ale velmi nepravděpodobné, že se vám takovým způsobem koupelnu skutečně podaří vybavit.
Nezapomeňte proto na dostatek úložných prostor. Raději než zrcadlo volte zrcadlovou skříňku, na vanu můžete umístit rohový regál na sprchové gely a šampony. Ani to, že v koupelně stojí pračka, vám nemusí zabránit v umístění skříňky. Existuje totiž velký výběr takových, které se dají umístit přímo nad pračku.
Možná, že ale naopak řešíte, že se vám pračku do stísněné koupelny vůbec nedaří umístit. I to je naštěstí řešitelné. Stále častěji se v malých bytech přistupuje k tomu, že se pračka umístí pod umyvadlo místo klasické skříňky.

Optické iluze budou vaším přítelem
Při rekonstrukci zase můžete zvážit, zda by se vám nehodil atypický tvar vany, například rohové, která pomůže něco málo místa ušetřit. Možná, že si teplou vanu nedopřáváte moc často, a pak je ke zvážení, jestli od jejího pořízení neustoupit a nenahradit ji raději sprchou.
Pocit prostoru ale nesouvisí pouze s tím, kolik věcí se v místnosti reálně nachází, ale také s vizuální stránkou věci. Mnoho prvků totiž místnost dokáže opticky zvětšit, zatímco jiné z ní udělají neútulnou kobku.
Prvním z těchto faktorů jsou rozhodně barvy. Přestože například smaragdově zelené nebo královsky modré obklady na první pohled zní jako stylová varianta, ve skutečnosti tmavé odstíny již tak malou koupelnu opticky ještě zmenší. Proto je při zařizování malé koupelny vhodné se jim raději vyhnout.
Naopak prostoru dodají na vzdušnosti zrcadla. Nad umyvadlo se snažte proto umístit co největší zrcadlo, možná není špatný nápad ani zvolit skříňku se zrcadlovými dveřmi.
Výběr nábytku hraje též nemalou roli. Raději než robustní a těžké skříňky volte vzdušný nábytek, pomoci mohou třeba otevřené police. Rustikální vyřezávané skříňky se hodí do secesního bytu v centru města nebo na chatu, v panelákovém bytě vám však daleko lepší službu udělají minimalistické regály ve skandinávském stylu.