Tisíce lidí běží do Pepca: Geniální věc za 60 Kč, kterou jinde koupíte za 800.
Dekorace a bytový textil, které dokážou náš domov doladit k dokonalosti, se mohou prodražit. Není proto vůbec divu, že jsou v Česku tolik populární různé diskontní řetězce, které toto zboží nabízí často za velmi nízké ceny. Jednu zajímavou nabídku nyní přinesla síť prodejen Pepco.
Teplé jarní počasí je dosud v nedohlednu. Není proto vůbec divu, pokud spíše než po pobytu venku toužíte schoulit se pod příjemnou dekou s hrníčkem čaje a zajímavou knížkou nebo seriálem.
Otázka deky ale může být komplikovanější, než byste čekali. Jejich pořizovací ceny nemusí být úplně malé. Naopak je poměrně běžné, že za některou zaplatíte třeba 800 korun, výjimkou ale není ani vyšší cena, zvlášť pokud jde o designové kousky.
Ani to vám ale nemusí zabránit v tom, abyste si užili trochu domácí pohody. Pouze musíte vědět, kam se pro deku vypravit – a potom si ji můžete bez obav pořídit i s menším rozpočtem.

Pohodu pod dekou si můžete dopřát za nízkou cenu
Jednu takovou možnost aktuálně nabízí řetězec Pepco. Jedná se o velmi populární síť obchodů, které nabízí převážně oblečení, domácí potřeby nebo dekorace. V současnosti se v jeho nabídce nachází deka za cenu tak nízkou, že není příliš pravděpodobné, že ji někde seženete levněji.
Flísová deka z Pepca totiž stojí pouhých 60 korun. K dostání je v šedé nebo krémové barvě a jistě vás překvapí, jak měkká a příjemná je na dotek. Její rozměry jsou 130×160 centimetrů, takže na to, aby se s ní člověk přikryl na gauči, zcela dostačující.
Pokud byste snad náhodou zrovna byli skutečně vysocí a měli jste obavu, že vám spod takové deky budou vyčnívat nohy, můžete si ve stejném obchodě pořídit také deku o deset centimetrů delší. Za tu zaplatíte 120 korun, což je stále poměrně nízká cena. Vybírat můžete tentokrát z černé, hnědé, modré, růžové a bílé barvy, stejně jako z několika odstínů neutrální béžové.
V současnosti sice není možné koupit zboží z Pepca na internetu, nicméně prodejen je po celé republice přes 200 a velmi často se nachází právě v menších městech. Je tedy velmi pravděpodobné, že ve svém okolí nějakou z nich najdete.
Jak se o deku správně starat?
Některé z nás by mohl odradit fakt, že se nejedná o deky ze stoprocentně přírodního materiálu, nicméně jejich velkou výhodou je, že v textiliích ze syntetických vláken se obvykle méně často drží prach a roztoči. Také jejich údržba bývá méně náročná.
Řada lidí ale dělá tu chybu, že deky příliš málo pere. I v případě, že jsou vyrobeny z umělého materiálu a nepoužíváme je příliš často, na nich přece jen nějaký prach ulpí. A pokud poté takovou přikrývku použijeme, nemusí to být zrovna příjemná záležitost.
Jak tedy deku správně udržovat, aby zůstala co nejdéle měkká a příjemná? Před praním ji nejprve důkladně vyklepejte, aby se v ní nenacházely žádné drobky. Použijte šetrný prací prostředek, naopak je lepší vyhnout se aviváži. Pokud chcete, aby i tak hezky voněla, místo aviváže použijte parfém na praní.

Vlněné deky můžete odnést do čistírny
Volba pracího programu bude pochopitelně záležet především na konkrétním materiálu. Nejodolnější jsou deky z bavlny a vláken jako je například flís či mikroplyš. Ty snesou běžné prací programy a obvykle se ani nemačkají. Akrylové deky, které svou strukturou připomínají vlnu, by se neměly prát s vyšší teplotou než 30 stupňů. Také je spíše na sušák rozložte, než abyste je věšely. Velmi často se totiž v takovém případě vytahají.
Vlněné deky se nemusí prát tak často. Většinou je stačí vyklepat a nechat vyvětrat. Pokud už je pereme, je třeba zvolit speciální program na vlnu, popřípadě ruční praní. Pereme na 20-30 stupňů bez máchání a ždímání, jinak se může vlna srazit. Když si nejste jistí, někdy je snazší volbou zanést vlněnou deku raději do čistírny.