Tahle profese láká ženy nad 60 let na plat 500 Kč za hodinu. Nevíte o někom?
Zatímco některé ženy po šedesátce vyhlížejí důchod, jiné hledají způsoby, jak zůstat aktivní a zároveň si něco přivydělat. Po letech v zaměstnání už obvykle netouží po dalším místě s pevnou pracovní dobou a dlouhými směnami, ale spíše po flexibilní činnosti, která je bude naplňovat. Pokud při tom mohou využít své zkušenosti a dovednosti, je to bonus navíc. Víme o jedné profesi, kterou mohou vykonávat z pohodlí domova, samy si u ní určovat tempo práce a zároveň si vydělat třeba až 500 Kč za hodinu.
Lidé v moderní době nehledají jenom práci, která je uživí. Více touží po profesi, která je bude bavit a zároveň jim bude dávat nějaký smysl. Už ani neplatí, že se v pozdějším věku života všichni ženou do důchodu. Trendem současnosti je být aktivní i v seniorském věku.
Pozice na pracovním trhu může být pro starší adepty komplikovanější, spousta žen však nečeká, zda si jich někdo po odeslání životopisu všimne, a raději koná. Možná podle hesla: Když nemůžeš najít práci, vytvoř si ji.

Věčné řemeslo
Existuje typ práce, který nevyžaduje žádné velké investice ani složité školení. Stačí mít základní vybavení, zkušenosti a šikovnost v rukách. Celá řada žen umí šít na pokročilé úrovni, málokterou však napadne, že by tuto dovednost mohla i zpeněžit. Týká se to hlavně starších ročníků.
Dřív bylo běžné, že se oděvy šily v domácnostech, roztrhané oblečení se nevyhazovalo, ale spravovalo na šicím stroji, a v rodinách s mnoha dětmi se běžně přešívalo, aby jeden kus šatníku mohlo nosit několik generací.
Co se nemění ani v době rychlé módy, také dnes lidé potřebují upravit oblečení na míru, opravit poškozené šaty nebo ušít něco, co v obchodech není k sehnání. A právě zde mohou využít některé ženy letité zkušenosti a začít své služby nabízet za peníze.
Atraktivní finanční ohodnocení
Jako švadlena ve firmě si měsíčně vyděláte od cca 26 tisíc do 35 tisíc, tedy kolem 150 až 220 korun za hodinu. Na finančně atraktivnější ohodnocení si můžete přijít, pokud tuto činnost budete provozovat na živnost. Za menší zakázku, kterou zvládnete klidně za hodinu, můžete získat třeba 500 korun, ale i více – záleží na rozsahu úkolu nebo na ceníku, který si nastavíte.
Pro představu: Cena za zkrácení kalhot se pohybuje okolo 150 korun, prodloužení rukávů u saka kolem 250 korun a výměnu zipu kolem 300 korun. Zkušené krejčové, které mají dostatek zákazníků, mohou utržit velmi slušné částky. Některé pracují na plný úvazek, jiné berou jen několik zakázek měsíčně podle svých možností a potřeb.
Pestrá náplň práce
Náplň vaší práce jako švadleny bude různorodá. Klienti po vás budou požadovat zkrácení kalhot, sukní nebo rukávů, výměnu zipů, přešití knoflíků nebo opravu poškozených věcí. Švadleny jsou vyhledávány pro úpravu oděvů na míru (patří sem například zúžení, rozšíření nebo úprava střihu), či přímo pro zakázkové šití na míru, které si už vyžaduje větší praxi a řemeslný um.
Zákazníky nemusí být jen jednotlivci, ale i menší firmy, které hledají zkušené švadleny pro výrobu limitovaných kolekcí.

Jak začít podnikat krok za krokem
Pokud už máte zkušenosti se šitím a chcete si tímto způsobem přivydělávat, stačí podniknout pár kroků:
- Založte si živnostenský list. Živnost v oboru „Výroba textilií, textilních výrobků, oděvů a oděvních doplňků“ snadno zřídíte za vstupní poplatek 1 000 korun.
- Připravte si vybavení. Možná ho už máte doma. Šicí stroj, nůžky, nitě a další pomůcky jsou součástí domácností mnoha žen.
- Určete si ceny služeb a vytvořte si ceník. Pokud si na začátku nevíte rady, prozkoumejte ceníky konkurence.
- Najděte si první zákazníky. Počáteční klientelu můžete najít mezi známými a přáteli, k sehnání dalších zakázek pomůže internet a sociální sítě. Mnoho lidí hledá šikovné švadleny na Facebooku nebo přes doporučení ostatních.