Slovensko uzavírá přechody: Nebezpečná epidemie se šíří jako lavina
Na Slovensku se šíří nebezpečná nákaza hospodářských zvířat. Úřady zavedly přísná opatření, uzavřely hranice a podnikají veškeré kroky k jejímu zastavení.
Občas mezi zvířaty se objeví nemoc, kterou nikdo neočekával. V mnoha případech chybí léky nebo léčba ani neexistuje. Jindy selžou opatření, která by šíření nemoci zabránila. Právě v této situaci se nyní nachází Slovensko. Z Maďarska se sem totiž rozšířila nákaza s názvem slintavka a kulhavka. Slovenské úřady se snaží zabránit šíření nemoci do dalších zemí, a proto zavádí různá opatření.
Neléčitelná nemoc, na kterou se musí rychle reagovat
Slintavka a kulhavka je vážná nemoc, která napadá hospodářská zvířata jako jsou krávy, prasata nebo ovce. Projevuje se horečkou, sliněním a také puchýři v dutině ústní a na nohách. Nemoc se šíří velmi rychle. Stačí jen pár dní a může být nakažené celé stádo.
Virus se šíří slinami, močí, trusem, mlékem, přes dopravní prostředky, nástroje nebo oděv člověka. V některých případech se může šířit i vzduchem. Bohužel neexistuje léčba, a proto musí veterináři často utratit všechna nakažená i ohrožená zvířata. Tato nemoc není přenosná na člověka.

Slintavka a kulhavka se objevila už v lednu v Německu
Nemoc se v letošním roce objevila už v lednu v Německu. Naposledy byla v této zemi v roce 1988. Jedním z přijatých opatření byl zákaz dovozu skotu, prasat a ovcí z Německa do Velké Británie. Bohužel se o 2 měsíce později (na začátku března 2025) objevila také v Maďarsku. V této zemi se onemocnění objevilo znovu po více než 50 letech.
Aby se zabránilo šíření této vysoce nakažlivé nemoci, nasadilo Maďarsko vojáky a zavedlo dezinfekční opatření. To zahrnovalo dezinfekční stanoviště na hraničních přechodech a výjezdech z dálnic na severozápadě země. Od té doby, co se slintavka a kulhavka v Maďarsku objevila, bylo utraceno několik desítek tisíc zvířat. Toto číslo ale není konečné.
Nákaza dorazila i na Slovensko
O 3 týdny později byla nemoc potvrzena i na Slovensku. Onemocnění se v této zemi objevilo poprvé 21. března 2025 ve 3 chovech skotu v obcích Medveďov, Ňárad a Baka v okrese Dunajská Streda. Zvířata v zasažených chovech se musela utratit.
V ten den zavedla Česká republika mimořádné kontroly na hranicích se Slovenskem. Od půlnoci začal platit i zákaz dovozu hospodářských zvířat ze Slovenska. Tento zákaz nařídila jako mimořádné opatření Státní veterinární správa.
O 9 dnů později už bylo známo páté ohnisko slintavky. To se přitom nacházelo jen 40 km od hranic s Českou republikou. Aktuálně je na Slovensku evidováno 6 ohnisek nákazy. To nejnovější se objevilo ve vesnici Jurová poblíž maďarských hranic. Slovensko muselo v prvních 5 ohniscích utratit 5879 kusů skotu, převážně dojnic. Kvůli tomu přijde přibližně o 6 % roční produkce mléka.
Uzavření hraničních přechodů s Maďarskem
Vzhledem k rychlému šíření nákazy muselo Slovensko rychle reagovat. Kvůli nákaze uzavřelo od 8. dubna do 7. července 2025 celkem 17 hraničních přechodů. Šlo především o přechody s Maďarskem a 1 s Rakouskem.
Díky tomu se mohly kontroly přesunout na farmy, kde se dohlíželo na dodržování hygienických pravidel. Na dalších hraničních přechodech dál platí stejná pravidla. Auta tam musí projíždět přes dezinfekční zařízení, aby se zabránilo šíření nákazy.

Omezení dopravy a kontroly i na české straně
Slintavka a kulhavka se v Česku nevyskytla už od roku 1975. Nyní se k nám zatím nedostala. A to hlavně díky rychlé reakci úřadů a přijatým opatřením. Jedním z nich je omezení nákladní dopravy ze Slovenska na 4 hraniční přechody. Probíhá tam dezinfekce vozidel. Jedním z opatření jsou i kontroly vozidel. Probíhají nejen na hranicích, ale i uvnitř země.
Jaké další kroky mají zabránit šíření této nemoci? Do Česka je zakázán dovoz živých zvířat z Maďarska i Slovenska. Zákaz platí i pro některé živočišné produkty, když nejsou tepelně upravené.